Dolny Śląsk to region o bogatym, różnorodnym dziedzictwie przyrodniczym. Na terenie naszego województwa znajduje się 13 parków krajobrazowych i dwa parki narodowe. Aby zachęcać młodzież do odwiedzin tych niezwykłych miejsc ogłoszono konkurs „Nasze ścieżki przyrodnicze”. Jego budżet to 400 tys. zł.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych, Karkonoskim Parkiem Narodowym, Parkiem Narodowym Gór Stołowych oraz Dolnośląską Biblioteką Pedagogiczną we Wrocławiu. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu województwa dolnośląskiego.

To bardzo ważne, aby młode pokolenie miało bezpośredni kontakt z naturą, z górami, lasami, jeziorami czy innymi jej formami. Nasz program kierujemy właśnie do najmłodszych Dolnoślązaków, aby po długim okresie pandemii zachęcić ich do skorzystania z bogatej oferty dolnośląskich parków mówi Piotr Karwan, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Uczniowie będą mieć okazję do poszerzania wiedzy na temat obszarów chronionych Dolnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem parków krajobrazowych i parków narodowych. Konkurs przyczyni się również do pobudzenia kreatywności i wspierania pracy w grupie. Jest podzielony na dwie grupy wiekowe: dzieci z klas 1 – 3 będą miały za zadanie stworzenie makiety przestrzennej, która będzie przedstawiała ścieżkę przyrodniczą opracowaną przez uczniów na podstawie wiedzy o regionie, który zamieszkują. Zadanie będzie wykonywane wspólnie przez uczniów jednej klasy. Starsi uczniowie wykonają to samo zadanie, ale w formie filmu, prezentacji multimedialnej lub strony internetowej.

Jak czytamy w regulaminie konkursu „Pracę konkursową uczniowie wykonają w oparciu o inspirujące informacje na temat walorów przyrodniczych okolic zamieszkania, znajdujących się tam pomników przyrody, rezerwatów, parków
zabytkowych, parków krajobrazowych i narodowych przekazane przez nauczycie
la” – przy okazji udziału w rywalizacji młodzi ludzie będą mieli okazję zapoznać się w walorami przyrodniczymi swojej okolicy.

Nagrodami dla laureatów (klas, które zajmą najwyższe miejsca w konkursie) będą dwudniowe lub jednodniowe wyjazdy do parków narodowych lub krajobrazowych na Dolnym Śląsku i udział w zajęciach edukacyjnych. Wyjazdy będą realizowane będą w maju, czerwcu, wrześniu i październiku 2022 roku.

Dzieci które wygrają rywalizację będą mogły skorzystać z bezpłatnych zajęć z zakresu edukacji ekologicznej i krajobrazowej, a także będą mogły uczestniczyć w wycieczkach na terenie Parków Narodowych i Krajobrazowych naszego województwa – mówi Piotr Śnigucki Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Formularze zgłoszeniowe można przesyłać do 11 marca 2022 roku. Termin nadsyłania prac to 4 kwietnia, ogłoszenie wyników nastąpi 15 kwietnia. Wszystkie szczegóły, regulaminy i formularze można znaleźć na stronie Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.