W poniedziałek, 29 marca 2021 roku Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski i Premier Wolnego Państwa Saksonia Michael Kretschmer spotkali się na granicy Państw, aby podpisać list poparcia projektu przybliżającego do neutralności klimatycznej oraz omówić wspólny projekt badawczy dotyczący COVID-19.

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski i Premier Wolnego Państwa Saksonia Michael Kretschmer w poniedziałek 29 marca 2021 roku podpisali wspólny list poparcia obu regionów dla projektu „Neutralne klimatycznie ciepłownictwo miejskie dla całego europejskiego miasta Zgorzelec / Görlitz”. Projekt ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Zgorzelca i Görlitz. Stanowi wzór dla przejścia do etapu neutralności klimatycznej w Europie do 2050 roku i wnosi ważny wkład w rozwój strukturalny pogranicza polsko-niemieckiego.

– Od wielu lat wspólnie z Saksonią staramy się dobrze zarządzać naszym wspólnym, granicznym obszarem powiązań. Uważam, że działając wspólnie możemy osiągnąć znacznie więcej. Tematy, którymi się dziś zajmujemy są kluczowe dla wytyczenia nowych kierunków rozwoju naszych regionów i poprawy jakości życia ich mieszkańców – wyjaśnia Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Zachęcone Europejskim Zielonym Ładem, jako nową strategią wzrostu UE, Görlitz i Zgorzelec chcą dać dobry przykład. Celem projektu jest zaopatrzenie mieszkańców miasta partnerskiego nad Nysą w neutralne dla klimatu ogrzewanie miejskie po społecznie akceptowalnych cenach, aby znacznie zmniejszyć emisję CO2, a tym samym trwale podnieść jakość życia w regionie przygranicznym Saksonii i Dolnego Śląska.  

Podpisanie wspólnego listu poparcia to kolejny kamień milowy na drodze do realizacji tego symbolicznego projektu dla europejskiego miasta Görlitz / Zgorzelec. Saksonia i Dolny Śląsk chcą z powodzeniem zakotwiczyć projekt na poziomie UE i tym samym nadać partnerstwu Saksonii i Dolnego Śląska kolejny akcent mówi Premier Michael Kretschmer.

Dolny Śląsk i Saksonia razem przeciw wirusowi

Porozumienie Dolnego Śląska i Wolnego Państwa Saksonia podpisane 29 marca łączy regiony we wspólnym projekcie badawczym dotyczącym COVID-19. Jego celem jest sprawdzanie ilości poszczególnych mutacji koronawirusa wśród chorych po obu stronach granicy.

Pandemia koronawirusa nie zwolniła tempa współpracy międzyregionalnej Dolnego Śląska oraz Wolnego Kraju Saksonia. Z inicjatywy Saksonii Dolny Śląsk został zaproszony do udziału w projekcie sekwencjonowania DNA COVID-19 i badania występujących w nim mutacji. Ze strony dolnośląskiej projekt realizowany jest przez Szpital Powiatowy w Bolesławcu. Pozytywnie zdiagnozowane wymazy w postaci całkowicie anonimowej będą przekazywane do Saksonii, gdzie specjaliści dokonają ich sprawdzenia pod kątem występujących mutacji.  

Jestem wdzięczny Saksonii, że przy tego typu projektach pamięta o Dolnym Śląsku. Dzięki temu nie tylko zyskujemy wiedze o samym wirusie i sposobie jego mutowania, ale przede wszystkim o sposobie rozprzestrzeniania się poszczególnych mutacji na obszarze pogranicza – tłumaczy marszałek Przybylski.

Współpraca między tymi regionami zaowocowała możliwością uwzględnienia polskich zaświadczeń o szczepieniach jako dokumentów zwalniających z obowiązkowych testów przy przekraczaniu granicy. Jest to bardzo istotne, ponieważ porozumienie w tej kwestii znacznie usprawni ruch na pograniczu i znaczenie ułatwi życie pracownikom transgranicznym. Osoba posiadająca kod QR potwierdzający szczepienie nie musiałaby poddawać się testom na obecność wirusa oraz nie podlegałaby niektórym obostrzeniom.

Jeśli uda nam się ten pomysł zrealizować, to będzie to nie tylko pierwsza tego typu inicjatywna na pograniczu, ale będzie to umożliwienie powrotu do normalności, szczególnie dla przedsiębiorców, pracowników transgranicznych i ich rodzin – podsumowuje marszałek Cezary Przybylski.