Ruszył program dotacyjny Złap deszcz 2020, który ma zachęcić wrocławian do zbierania wody deszczowej w przydomowych instalacjach. W tegorocznej edycji budżet jest dwukrotnie wyższy i wynosi pół miliona złotych.

Urzędnicy podkreślają, że jak wynika z powszechnie dostępnych informacji, Polska jest obecnie wśród krajów o najmniejszych zasobach wody w Unii Europejskiej.

Zmagamy się w Polsce z permanentną suszę letnią, a 2018 rok był pod tym względem najgorszy od blisko stu lat. Na ta sytuację wpływają też bezśnieżne zimy, suche jesienie oraz wzrost średniej temperatury, co powoduje jeszcze bardziej intensywne parowanie. Równocześnie zużycie wód podziemnych w celach konsumpcyjnych, ale też na inne cele, w ostatnich latach znacząco wzrasta. Dlatego należy dokładać starań i nie pozwalać, żeby woda opadowa nam po prostu uciekała, powinniśmy w jak największym stopniu ją retencjonować. Umiejętne wykorzystanie deszczówki niesie za sobą również walory ekonomiczne: to odciążenie kanalizacji i obniżenie kosztów jej utrzymania, to też możliwość znacznego ograniczenia zużycia wodny do picia – wyliczają przedstawiciele magistratu.

Złap deszcz 2020

Dlatego urzędnicy zaproponowali mieszkańcom Wrocławia program Złap Deszcz 2020 i liczą, że stanie się zachętą by np. założyć ogród deszczowy, wybudować muldę lub studnię chłonną, albo podziemny zbiornik na wodę opadową.

Kontynuujemy program Złap deszcz, zachęceni sukcesem pilotażu, który cieszył się dużą popularnością. W ubiegłym roku, pomimo zwiększenia kwoty dofinansowania w trakcie trwania programu z 80 do 250 tys. złotych, nie byliśmy w stanie zrealizować wszystkich zgłoszeń. Teraz startujemy od kwoty 500 tys. złotych, bo widzimy, że zainteresowanie mieszkańców i ich proekologiczna postawa są na bardzo wysokim poziomie. Zapraszam wrocławian do składania wniosków w nowej edycji programu – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Ostatecznie, jak wyliczają urzędnicy, w 2019 roku zawarto 92 umowy i dzięki czemu powstał 1 ogród deszczowy, 2 studnie chłonne, 55 naziemnych zbiorników przyrynnowych oraz 34 podziemne zbiorniki na wody opadowe wraz z instalacją. W tym roku miasto dwukrotnie zwiększyło budżet przeznaczony na program Złap deszcz i przyjęło 500 000 zł.

W tegorocznej edycji zostały zachowane zasady udziału w programie przyjęte w pilotażu.

  • Wnioskodawcą może być osoba fizyczna będąca właścicielem lub posiadająca inny tytuł prawny do lokalu mieszkalnego / nieruchomości  położonych w granicach administracyjnych Wrocławia.
  • Wysokość dotacji wynosić będzie: 80% poniesionych kosztów na realizację zadania objętego Programem, lecz nie więcej niż 5000 zł.
  • Dotacja może być udzielona na dofinansowanie kosztów koniecznych obejmujących realizację zadań inwestycyjnych związanych z budową systemów deszczowych do zatrzymania  i wykorzystania opadu w miejscu jego powstania (koszty: zakupu, transportu, montażu i robót ziemnych)

Weryfikacja wniosków dokonywana będzie według terminu złożenia (wpływu) kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku do sekretariatu Biura Wody i Energii. Program wystartował 3 lutego 2020 roku.

Wnioski do pobrania: bip.um.wroc.pl/artykul/842/43956/zlap-deszcz-2020

fot. UMW

Katalog dobrych praktyk

Jak tłumaczą urzędnicy, niejako w uzupełnieniu programu przygotowali również „Katalog dobrych praktyk, zasady zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi na obszarze zabudowanym”.

Projektując program „Złap deszcz” uznaliśmy, że warto byłoby zaproponować mieszkańcom, praktyczny poradnik, który pozwoliłby na wykonanie siłami własnymi instalacji do gromadzenia deszczówki. Takie opracowanie, powstało na zlecenie miasta, a zostało wykonane przez specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego. Będzie ono świetnym uzupełnieniem do programu. Wydawnictwo dostępne jest na stronie internetowej Wrocławia – dodała Małgorzata Brykarz, dyrektor Biura Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.  

W katalogu przedstawione są możliwości zagospodarowania wód opadowych na terenach: budownictwa, jednorodzinnego, wielorodzinnego, obiektach usługowych, i sportowych oraz terenach rekreacyjnych. Opracowanie składa się z części opisowej oraz 16 tzw. kart rozwiązań.

W części opisowej znajdują się informacje o sposobie jak rozpoznać warunki gruntowe na działce, sposobie wyliczenia wielkości opadu na działce, wyborze sposobu zagospodarowania wód opadowych i roztopowych oraz propozycjach roślin do nasadzeń.

Każda karta składa się z części opisowej oraz graficznej – zdjęcia schematy rozwiązań, można znaleźć następujące informacje: opis danego rozwiązania ze wskazaniem wariantów rozwiązań; korzyści i ograniczenia każdego z wariantów oraz niezbędne materiały potrzebnych do realizacji.

Katalog do pobrania: www.slideshare.net/Wroclaw/katalog-dobrychpraktykzlapdeszcz