Publikacja o wynikach badań naukowców Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu ukazała się w Nature Medicine. Redaktorzy prestiżowego czasopisma medycznego zainteresowali się prowadzonymi we Wrocławiu badaniami klinicznymi EMPULSE.

Publikację przygotował międzynarodowy zespół złożony z naukowców z USA, Australii, Azji i Europy. Wśród autorów znaleźli się prof. Piotr Ponikowski i dr hab. Jan Biegus. Rektor wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego pełniąc funkcję współprzewodniczącego komitetu sterującego nadzorował przebieg całego badania.

Publikacja dotyczy badań związanych z leczeniem pacjentów hospitalizowanych z powodu dekompensacji niewydolności serca lekiem, który pierwotnie został stworzony z myślą o leczeniu cukrzycy. Z prowadzonych m.in. we Wrocławiu badań wynika, że u pacjentów którym podano ten preparat, z niewyjaśnionych do tej pory przyczyn notowano znaczną poprawę jakości życia.

Terapię tę stosowano u chorych, u których twierdzono nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Terapię lekiem lub placebo rozpoczynano w momencie, gdy stan pacjenta wymuszał hospitalizację i kontynuowano przez 90 dni. Łącznie od czerwca 2022 do lutego 2021 badanie przeprowadzono na 530 pacjentach.