Przy alei Różyckiego, tuż przy parku Szczytnickim, powstanie nowa inwestycja mieszkaniowa. Dotychczas w tym miejscu znajdował się kilkudziesięcioletni biurowiec, hale produkcyjne i magazyny, które już od dłuższego czasu czekały na rozbiórkę.

O planach wyburzenia powstałego w latach 70-tych ubiegłego wieku budynku Instytutu Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów przy alei Różyckiego 1c mówiło się już od kilku lat. W 2019 roku spółka Kumara złożyła wniosek o pozwolenie na budowę w tym miejscu dziesięciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

Pod koniec stycznia bieżącego roku wydano pozytywną decyzję w tej sprawie, a prace pod inwestycję Apartamenty przy Parku Szczytnickim ruszyły pełną parą w w ostatnim tygodniu.

Nowe budynki zastąpią zniszczoną i niezbyt atrakcyjną zabudowę dawnego IKSAIP-u. Zwiększy się powierzchnia biologiczna, a ogrodzenia zostaną usunięte. Całość ma być estetyczna, przyjazna dla obecnych mieszkańców i bardziej zielona – zapowiadają przedstawiciele inwestora.

„Zmiana na lepsze”

Dotychczas w miejscu inwestycji znajdował się nie tylko kilkudziesięcioletni biurowiec, ale też hale produkcyjne i magazyny, które już od dłuższego czasu czekały na rozbiórkę.

To będzie duża zmiana na lepsze. Modernizacja przyniesie nowe możliwości, a także przywróci miastu kolejny kawałek zieleni. Od początku towarzyszy nam idea zielonego Wrocławia i w tym kierunku będziemy prowadzili prace. Obecnie zamknięty teren zamieni się w otwartą przestrzeń, znikną ogrodzenia, a w zamian pojawią się alejki umożliwiające przejście do parku Szczytnickiego przez starodrzew. Dodatkowo projekt zakłada posadzenie około 1000 nowych roślin. Zmniejszy się też kubatura budynków względem tej istniejącej, a miejsca parkingowe zostaną przeniesione do garażu podziemnego – wylicza Piotr Jaśkowski z RealCo Property Investment & Development,

Przedstawiciele inwestora zapewniają, że przedsięwzięcie spełnia standardy architektoniczne oraz wszystkie warunki prawne i środowiskowe.

Zanim przystąpiliśmy do prac, uzyskaliśmy wszystkie pozwolenia i decyzje. Mówiąc konkretnie: decyzję środowiskową z raportem, pozwolenie wodno-prawne, uzgodnienie MKZ, pozwolenie na budowę. Dopełniliśmy wszystkich formalności, jakie były wymagane przy tego typu pracach – informuje architekt Adrian Staszczyszyn z wrocławskiej pracowni Group-Arch.

Plan inwestycji obejmuje stworzenie kameralnego osiedla budynków mieszkaniowych.

Wszystkie budynki – mając 4 kondygnacje naziemne – będą nieduże i tej samej wysokości. Mieszkańcy zyskają dostęp do parkingu podziemnego i windy, a do mieszkań na parterze zostaną przydzielone prywatne ogródki – dodaje Adrian Staszczyszyn.

Akcja przesadzania pierwszego drzewa fot. Stanisław Zajączkowski

Co z drzewami?

Przedstawiciele inwestora tłumaczą, że ze względu na położenie inwestycji, ważny był aspekt przyrodniczy terenu. Zapewniają, że nad projektem nowej inwestycji przy parku Szczytnickim pracował zespół wykwalifikowanych specjalistów – grupa dendrologów, entomolog, ornitolog, a nawet chiropterolog. Wykonany został projekt zarządzania drzewostanem, w efekcie którego postanowiono uratować cenne drzewa rosnące w miejscu inwestycji.

Niemniej, trzeba wiedzieć, że nie jest to możliwe w przypadku każdego drzewa. Przesadzone zostaną duże drzewa, o ile tylko będzie to możliwe. Dopiero wtedy ruszą prace związane z rozbiórką – tłumaczy dendrolog dr Marzena Suchocka.

Na początek przesadzone zostaną cztery stare drzewa, zgodnie z projektem gospodarki drzewostanem. Pojawią się też liczne nowe nasadzenia oraz korekta sanitarna tych drzew, które zagrażają zdrowiu i mieniu. Docelowo wzrost powierzchni biologicznie czynnej będzie wynosił 175%.