W willi Marii i Tymoteusza Karpowiczów przy ul. Krzyckiej 29 powstanie siedziba fundacji Olgi Tokarczuk. Miasto szykuje się do przebudowy obiektu, która potrwa około 9 miesięcy.

Przypomnijmy, niemal równo rok temu, 10 października 2019 roku, Olga Tokarczuk została nagrodzona literacką Nagrodą Nobla. Wkrótce po przyznaniu pisarce tej prestiżowej nagrody poinformowano, że we Wrocławiu zacznie działać Fundacja Olgi Tokarczuk, a jej siedzibą będzie użyczona przez miasto willa Marii i Tymoteusza Karpowiczów przy ul. Krzyckiej 29. Budynek przejdzie przebudowę.

Niebawem wybierzemy wykonawcę. Potem podpisanie umowy i ruszymy z pracami, które potrwają ok. 9 miesięcy. Ten projekt to również wyraz wdzięczności i podziękowania dla samego Tymoteusza Karpowicza – poety, prozaika i dramaturga, ostatniego wielkiego modernisty – tłumaczy Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Na facebookowym profilu prezydenta pojawiły się także wizualizacje przebudowanej willi.

Fundacja Olgi Tokarczuk już działa

Fundacja Olgi Tokarczuk ruszyła z działalnością na początku października.

– Do zarządu wybrałam ludzi, których ufam, których szanuje i których kocham .Prezesem został Grzegorz Zygadło, prywatnie mój mąż. Teraz nasz dom to biuro z funkcją spania. Wiceprezeską Zarządu Fundacji została Izabella Kaluta, moja wieloletnia przyjaciółka, osoba niezwykle kompetentna. Cieszę się, że ze swoją pogodą ducha będzie to wszystko organizować. Członkiem Zarządu jest także mój syn Zbyszko Fingas. Młody człowiek, który ma kontakt z innym światem, inną generacją, ze sferą, która dla nas z racji wieku może być już niedostępna mówiła Olga Tokarczuk.

Słowa noblistki „kiedy zmienia się opowieść, zmienia się świat”, stały się inspiracją dla stworzenia misji Fundacji zawartej w jej manifesto. Słyszymy w nim m.in.:

„Chcemy stworzyć przestrzeń do międzynarodowej rozmowy o nadchodzących latach; miejsce umożliwiające łączenie tych dziedzin i energii życia, które na pozór wydają się być od siebie niezależne i odległe. Będziemy wspierać takie inicjatywy kulturalne, artystyczne, naukowe i obywatelskie, które pokazują odmienne punkty widzenia, szukają nowych formuł dla życia społecznego, tworzą pionierskie rozwiązania”.

Fundacja podkreśla także, że w szczególny sposób planuje wspierać twórczość kobiet oraz rozwijać społeczną debatę dotyczącą praw zwierząt. „Przyszłość”, „Równość”, „Twórczość” i „Czułość” to cztery filary, na których Fundacja Olgi Tokarczuk oparła swoje założenia programowe.

W ramach projektu „Ex-centrum” z inicjatywy Olgi Tokarczuk artyści, naukowcy i kuratorzy (Agnieszka Holland, Marian Turski, Anda Rottenberg, Ewa Bińczyk, Urszula Zajączkowska i Zbigniew Mikołejko) podejmą próbę zaprojektowania nowego świata. Odrzucając rutynę myślenia, przyjrzą się takim pojęciom jak uniwersalność, po-wolność, solidarność, neo-ekonomia czy duchowość. „Kosmiczna odyseja” to stypendia dla młodych dziewczyn w wieku od 14 do 18 lat na realizację indywidualnego projektu, z którym wiążą swoją przyszłość artystyczną, naukową lub zawodową.

W planach Fundacji jest również program rezydencji dla scenarzystek 40+. „What if women made films…” ma stworzyć korzystne okoliczności dla debiutu lub ponownego „debiutu” dla kobiet po czterdziestym roku życia. We współpracy z Fundacją Powszechnego Czytania, Wrocławskim Domem Literatury oraz Wrocławiem i Krakowem – Miastami Literatury UNESCO, Fundacja rusza także z programem edukacyjnym „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”, na który złoży się szereg działań: od konkursów dla uczniów, poprzez scenariusze lekcji i materiały dydaktyczne dla nauczycieli, do wydania poradnika z dobrymi praktykami czytelniczymi.

W willi przy Krzyckiej 29 – przyszłej siedzibie Fundacji – wystartuje także „Własny pokój” – program międzynarodowych rezydencji dla ludzi pióra, w tym pisarzy, scenarzystów, reporterów, tłumaczy czy naukowców. Z kolei Debatą „Prawo ludzi/prawa zwierząt” (11 października) Fundacja otwiera cykl „Zezwierzęcej” – dyskusji wokół praw zwierząt i ich etycznego traktowania w XXI wieku.