Stolica Dolnego Śląska zamyka pierwszą dziesiątkę miast na prawach powiatu w tegorocznej edycji Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce. Bezkonkurencyjny w swojej kategorii okazał się z kolei powiat wrocławski.

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2019 to opracowanie, które obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Pracując nad nim, naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przebadali prawie 2 800 gmin, miast i powiatów. Korzystali z dokumentów Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi i wsparcia naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przedstawiciele samorządów terytorialnych, urzędów centralnych oraz ekonomiści od lat poszukiwali uniwersalnych narzędzi, którymi można badać kondycję finansową gmin czy powiatów. Tę potrzebę wielokrotnie artykułowano w czasie dyskusji toczonych na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju oraz podczas kolejnych edycji Europejskiego Kongresu Samorządów. W odpowiedzi na te postulaty opracowano Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce. Autorzy – ekonomiści z uznanych krakowskich ośrodków naukowych – wykorzystali w nim obiektywne, najważniejsze i aktualne wskaźniki naukowe – czytamy na stronie rankingu.

Jak powstał ranking?

W tegorocznej, trzeciej już edycji rankingu, jednostki samorządu terytorialnego podzielono na gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie.

Ocena kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w 2019 roku, umożliwiająca przygotowanie rankingu, została przeprowadzona w oparciu o kryteria merytoryczne bazujące na zestawie wskaźników. Mając na uwadze fakt, że liczba funkcjonujących wskaźników do oceny sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego jest bardzo duża, do badania zostały wybrane te, które są najczęściej wymieniane w literaturze przedmiotu i mają zasadnicze znaczenie – czytamy w raporcie.

Autorzy raportu tłumaczą, że w tegorocznym badaniu zostały wykorzystane te same kryteria oceny, które pojawiły się w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 2018.

Podyktowane to zostało przede wszystkim – po konsultacjach ze środowiskiem samorządowym – potrzebą stworzenia możliwości porównania uzyskiwanych wyników przez poszczególne jednostki w dłuższym okresie czasu oraz powszechną akceptacją wybranych wskaźników – wyjaśniają.

Finanse oceniano na podstawie siedmiu najważniejszych wskaźników ekonomicznych:

  • Udział dochodów własnych w dochodach ogółem
  • Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem
  • Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem
  • Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń
  • Udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń
  • Relacja zobowiązań do dochodów ogółem
  • Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących
fot. Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2019

Wrocław na 10. miejscu wśród polskich miast

W grupie 66 miast na prawach powiatu znalazł się Wrocław, który uplasował się na 10. pozycji. Pierwsze miejsce zajęły Tychy, wyprzedzając Warszawę, Sopot, Poznań, Gliwice, Gdańsk, Katowice, Bielsko-Białą, Bydgoszcz i stolicę Dolnego Śląska.

fot. Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2019

Powiat wrocławski bezkonkurencyjny wśród powiatów ziemskich

Świetnym rezultatem może z kolei pochwalić się powiat wrocławski, który zajął pierwsze miejsce wśród wszystkich 314 powiatów ziemskich w Polsce.

fot. Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2019

Pobierz Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2019