Po raz pierwszy przejście Świdnickie zostało zamknięte w 2015 roku. Po zakończeniu kontrowersyjnej przebudowy wartej 13 milionów złotych przez prawie dwa lata lokal użytkowy w podziemiu świecił pustkami. Wkrótce wreszcie zaprosi mieszkańców do środka. – Na przełomie listopada i grudnia otworzymy multimedialne Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji – mówi nam Andrzej Ociepa, dyrektor MBP we Wrocławiu.

Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji

Przejście Świdnickie wizualizacja

W przejściu Świdnickim będziemy mogli zatrzymać się na chwilę lektury, przejrzymy czasopisma, komiksy i e-prasę, spotkamy się na grach planszowych i zobaczymy rzeczywistość w okularach VR. W planach jest także projektowanie gier wideo, tworzenie postaci, animacji i grafik. Książki ożywią technologie druku 3D. Jeżeli zabraknie nam ruchu, skorzystamy z pretekstu, aby naładować urządzenie mobilne, wsiadając na rower. Niezależnie od tego, jak wyobrażamy sobie bibliotekę, nowe Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji będzie znacznie różnić się od tego obrazu.

Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji

Przejście Świdnickie wizualizacja

Do trzech razy sztuka: ani galeria sztuki ani księgarnia

Przejście Świdnickie zostało ponownie otwarte po przebudowie na początku 2016 roku. Od tego czasu wielu wrocławian zadawało sobie pytanie, jakie będzie przeznaczenie lokalu użytkowego, który powstał w podziemiach.

Przez rok urzędnicy bezskutecznie próbowali znaleźć pomysł, jak zagospodarować dla mieszkańców ponad 300 metrów kwadratowych w samym sercu miasta. Pierwszą propozycją było utworzenie galerii sztuki. Potem pojawił się pomysł księgarni, który również nie doszedł do skutku.

W tej sytuacji sprawdziło się powiedzenie: do trzech razy sztuka. W grudniu miasto zapowiedziało, że powstanie tutaj Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji, które ma zarażać wrocławian pasją do czytania książek, zachęcić do poznawania nowych technologii i rozwijania działań kreatywnych.

Nowe centrum, choć naszpikowane nowoczesnymi technologiami, ma być przyjazne dla osób w każdym wieku, także dla seniorów. Chętni nauczą się korzystania ze smarftonów, tabletów i czytników E-Ink i będą mogli wziąć udział w szkoleniach komputerowych. Poza tym centrum będzie służyć jako miejsce szkoleń i warsztatów dla bibliotekarzy, nauczycieli i uczniów. Spotkają się tutaj również miłośnicy designu, kodowania oraz uczestnicy hackatonów.

– Całkowite koszty wyposażenia i urządzenia centrum będą oscylować wokół 600 tysięcy złotych. Dokładną kwotę poznamy w listopadzie, kiedy skompletujemy cały sprzęt multimedialny – mówi portalowi Wroclife Andrzej Ociepa, dyrektor MPB.

Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji

Przejście Świdnickie wizualizacja

Przejście Świdnickie nabierze kształtów i kolorów

Gospodarzem nowego centrum będzie Miejska Biblioteka Publiczna. Początkowo miało ono zostać udostępnione wrocławianom i turystom już we wrześniu, potem termin przesunięto październik. Otwarcie centrum opóźniły nieoczekiwane problemy z pozyskaniem sprzętu komputerowego i okularów do wirtualnej rzeczywistości. Mimo rozpisania dwóch przetargów nie zgłosił się żaden chętny. Te peturbacje centrum ma już za sobą.

– Rozstrzygnęliśmy już trzeci przetarg, a okulary VR zakupimy osobno inną drogą. Powoli kończymy urządzanie centrum. To już nie tylko wizualizacja, ale stan rzeczywisty, który niedługo pokażemy mieszkańcom – podkreśla Andrzej Ociepa.

W przejściu Świdnickim zakończyły się prace związane z elektryką. W minionym tygodniu miał miejsce odbiór części meblarskiej: stołów, szafek i siedzisk. Centrum będzie wyróżniać się zielonym kolorem i sześciokątnymi półkami i ściankami, które powstaną na całej długości pomieszczenia. Wnętrze zaprojektowała Agnieszka Opiela z biura architektonicznego Rea Design.

Jak będzie funkcjonować przejście Świdnickie?

Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji

Przejście Świdnickie wizualizacja

W Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji znajdzie się pięć stref. W strefie relaksu, czyli e-czytelni oddamy się lekturze czasopism, korzystając z tabletów, czytników i stołów dotykowych. W strefie gier i zabaw spróbujemy swoich sił w grach planszowych i wideo, a dla ich miłośników będą organizowane turnieje.

Strefa konferencyjna ze sceną ma służyć różnym wystawom i prezentacjom dla większego audytorium. W mniejszych grupach, w strefie warsztatów, będą się odbywać szkolenia dla nauczycieli i bibliotekarzy z zakresu nowych technologii. Odbywać się tutaj będą także szkolenia i kursy komputerowe. O wszystkich możliwościach, jakie oferuje centrum, dowiemy się natomiast w strefie informacyjnej.

Centrum w przejściu Świdnickim ma wypełniać się ludźmi o każdej porze dnia. Rano i przed południem będą się tutaj odbywać zajęcia dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych i szkolnych, nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych i pedagogów z instytucji kultury z Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Popołudniami będzie można wziąć udział w otwartych zajęciach dla seniorów, dzieci i młodzieży.

Centrum Innowacji dla Kultury i Edukacji

Przejście Świdnickie wizualizacja