Ruszył konkurs na zaprojektowanie koncepcji Parku Henrykowskiego, czyli obszaru w rejonie ulicy Henrykowskiej i Paczkowskiej. To projekt, który wygrał zeszłoroczną edycję Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

O planach stworzenia Parku Henrykowskiego na nieużytkowanych terenach kolejowych w sąsiedztwie Tarnogaju, Hub oraz Przedmieścia Oławskiego informowaliśmy jesienią ubiegłego roku, gdy projekt walczył o głosy w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

– Tereny kolejowe rozciągające się od okolic Dworca Głównego aż po Armii Krajowej mają ogromny potencjał rekreacyjny, ale też dają szansę na alternatywne połączenie pieszo-rowerowe. Przede wszystkim jednak to docelowo 12 hektarów nowej zieleni blisko centrum. Liczymy, że taka ilość nowych nasadzeń, będzie miała realny wpływ na jakość powietrza w okolicy – mówił Krzysztof Mazurkiewicz, lider projektu #KolejNaZieleń.

Park Henrykowski okazał się największym zwycięzcą WBO 2019, zdobywając ponad 6,3 tys. głosów. W grudniu ubiegłego roku urzędnicy przeprowadzili konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenu kolejowego między Hubami, Tarnogajem oraz Przedmieściem Oławskim.

Teraz czas na kolejny krok do realizacji inwestycji. Zarząd Zieleni Miejskiej właśnie ogłosił konkurs na opracowanie projektów koncepcyjnych zagospodarowania terenu kolejowego w rejonie ulicy Henrykowskiej i Paczkowskiej, gdzie powstanie Park Henrykowski.

Pod koniec ubiegłego roku przeprowadziliśmy konsultacje społeczne w tej sprawie. Teraz projektanci muszą je uwzględnić i odpowiednio wkomponować. Na wykonanie projektów uczestnicy konkursu mają czas do 26 września. Bardzo się cieszę, że wspólnymi siłami znajdujemy kolejne pomysły na tworzenie nowych terenów zielonych we Wrocławiu – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Jak czytamy w ogłoszeniu konkursem, przedmiotem konkursu jest wykonanie ogólnego i szczegółowego projektu koncepcyjnego zagospodarowania terenu.

Szczegółowy projekt koncepcyjny obejmuje teren położony bezpośrednio przy Osiedlu Henrykowskim na północ od ulic Jesionowej, Henrykowskiej, Pięknej, Sernickiej. Dla tego fragmentu planowany jest I etap realizacji, w związku z tym przedstawiane dla niego rozwiązania powinny mieścić się w zakładanym budżecie i w najkorzystniejszy sposób realizować przekazane przez organizatora wytyczne funkcjonalno–użytkowe. Głównym zadaniem, przed którym staną uczestnicy konkursu, jest zaprojektowanie zupełnie nowego miejsca na mapie Wrocławia, nawiązującego do postindustrialnego charakteru obszaru, eksponującego jego potencjał, uwzględniającego potrzeby lokalnej społeczności zawarte w raporcie z konsultacji – wyjaśniają urzędnicy.