Ekspaci lub imigranci – jakkolwiek ich nazwiesz – to ci, którzy urodzili się w innym kraju, a teraz mieszkają tutaj. Pochodzą z całego świata i znaleźli się tutaj z różnych powodów, a łączy ich jedno: teraz nazywają Wrocław domem.

Owen Williams

Ilu ich jest?

Trudno oszacować, ilu obcokrajowców mieszka obecnie we Wrocławiu, ponieważ ich liczba ciągle się zmienia. Wiemy, że liczba studentów z zagranicy, którzy mieszkają tu tymczasowo oscyluje wokół 4000. Jesteśmy też w stanie dowiedzieć się, ile wniosków o zezwolenie na pracę dla cudzoziemców składa się rocznie – w 2015 roku Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu otrzymał 35 tysięcy wniosków tylko dla pracowników z Ukrainy. I rzeczywiście, obcokrajowcy we Wrocławiu to w większości Ukraińcy, potem kolejno obywatele Korei Południowej, Rosji, Indii i Białorusi. Odnotowano również wzrost liczby mieszańców pochodzących z Włoch i Hiszpanii. Reszta społeczności to mieszanka ludzi z całego świata, od Wielkiej Brytanii aż po Australię.

Razem

Ekspaci tworzą społeczność. Obcokrajowcy mieszkający we Wrocławiu komunikują się między sobą w prosty sposób dzięki platformom na Facebooku, na których dzielą się pomysłami, doświadczeniem i poradami – jedna z nich ma ponad 10 tysięcy członków! Grupa ta wyraźnie deklaruje, że jest otwarta dla Polaków. Mieszkańcy Wrocławia często pomagają tutaj nowoprzybyłym poznać okolice. Samo miasto i wiele prywatnych organizacji oferują pomoc nowym mieszkańcom Wrocławia.

Dlaczego Wrocław?

Co sprowadziło tych ludzi do Wrocławia? Praca, miłość, przygoda… Jest wiele powodów. Kiedy duże międzynarodowe korporacje otworzyły swoje oddziały we Wrocławiu, dla obcokrajowców pojawiło się wiele możliwości pracy. Miasto potrzebuje również nauczycieli języka angielskiego, co jest głównym źródłem dochodu dla większości Brytyjczyków i Amerykanów mieszkających we Wrocławiu. Ale to nie jedyne zajęcia, którymi zajmują się obcokrajowcy we Wrocławiu: są też prawnicy, artyści, pisarze, sommelierzy i wielu innych. Powody, dla których ekspaci chętnie decydują się tu zostać, wydają się być jednak bardziej interesujące, niż powody, dla których przyjechali. Co tak naprawdę myślą o życiu we Wrocławiu?

Pytając obcokrajowców

Magazyn Wroclife właśnie o to spytał członków popularnej grupy na Facebooku Wrocław Expats. Poprosiliśmy, aby obcokrajowcy we Wrocławiu napisali co myślą o naszym mieście i opublikowali swoją opinię anonimowo lub nie. Oto odpowiedzi, które otrzymaliśmy:

Keelah Rose Calloway

Wrocław to wspaniałe miasto. Nigdy nie wiesz, co czeka cię za rogiem! Jest wiele interesujących rzeczy, a ludzie są fantastyczni. Uwielbiam tutejsze życie!

Ahmed Varso

Kiedy po raz pierwszy odwiedziłem miasto w 2016 roku, od razu się w nim zakochałem. Wiedziałem, że wrócę i zamieszkam tu na jakiś czas.

Bill Minsker

W przyszłym miesiącu minie 27 lat, odkąd uczę studentów drugiego semestru*. Byłem świadkiem niesamowitej metamorfozy i sam też przyczyniłem się do niej. Wrocław („VROTZ-wav”) to wspaniałe polskie i środkowoeuropejskie miasto!

* Pan Minsker pochodzi z USA, gdzie wykładowca jest przypisany do konkretnego roku lub semestru.

Amanda Anthony

Kiedy przeprowadziłam się do Wrocławia, jedynym miejscem, gdzie można było spróbować piwa rzemieślniczego był Zakład Usług Piwnych – i było świetne. Rozwój w wielu dziedzinach jest niesamowity. Moi znajomi odwiedzili mnie w 2012 roku. Kiedy przyjadą tu ponowie, pewnie ledwie rozpoznają miasto!

Stefan Höber

Ich lebe, liebe und arbeite in Breslau! Żyję, kocham i pracuję we Wrocławiu! Wroclove daje radę!

A co Ty myślisz o Wrocławiu?

Jeżeli chcesz powiedzieć coś o Wrocławiu lub tutejszej społeczności obcokrajowców, lub jeżeli jesteś obcokrajowcem mieszkającym we Wrocławiu, skontaktuj się z nami przez naszą stronę na Facebooku lub napisz maila bezpośrednio do Owena (owen.williams@wroclife.pl).