Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosił właśnie przetarg na budowę nowego szpitala onkologiczno-pulmunologiczno-hematologicznego we Wrocławiu. Do złożenia ofert zaproszonych zostało 5 podmiotów, które uczestniczyły w przygotowaniu koncepcji nowego obiektu.

Ogłoszenie przetargu na generalnego wykonawcę nowego wrocławskiego szpitala zbiegło się z Międzynarodowym Dniem Walki z Rakiem, który obchodzony jest 4 lutego.

– To inwestycja niezwykle oczekiwana przez Dolnoślązaków. Rocznie na choruje na nowotwory ok. 15 tys. Osób, z czego ok. 7 tys. umiera. To niezwykle przerażające liczby – komentuje marszałek województwa Cezary Przybylski.

Nowy szpital powstaje przy ul. Kosmonautów. Do placówki określanej mianem „nowego DCO” przeniosą się Dolnośląskie Centrum Onkologii z pl. Hirszfelda oraz Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku, które obecnie mieszczą się przy ul. Grabiszyńskiej. W budynku nowego szpitala na 5 kondygnacjach znajdzie się miejsce dla 671 pacjentów. Zaplecze placówki mają stanowić 63 gabinety lekarskie i 14 sal operacyjnych.

– Ten szpital to marzenie wszystkich onkologów. Marzymy o tym, żeby wreszcie wyjść z tych starych budynków, nieprzystosowany do naszych potrzeb – tłumaczy Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Gotowy jest już plan funkcjonalno-użytkowy nowej placówki. Teraz inwestor czeka na oferty, które obejmują wykonanie projektu i budowę nowej placówki. Do przetargu zaproszonych zostało pięć firm, które mają doświadczenie w budowie placówek medycznych: Warbud, Strabag, PORR, Wamed Polska oraz Sinohydro Corporation Ltd. Wśród głównych kryteriów oceny wniosków oprócz ceny znalazły się m.in. okres gwarancji oraz zastosowanie rozwiązań energooszczędnych.

Termin składania ofert wyznaczono na 4 marca. Zwycięzca przetargu będzie miał 51 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie nowej placówki. Nowe DCO ma być największym ośrodkiem leczenia chorób onkologicznych w naszym regionie.

– To szpital, który jest ważny i kluczowy nie tylko dla subregionu wrocławskiego, ale całego województwa, bo on będzie leczył pacjentów z całego województwa – tłumaczy wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Fotografia główna: Wizualizacja nowego szpitala fot. UMWD.