Magistrat rozstrzygnął przetarg na sprzedaż nieruchomości przy alei Architektów. Wygrała oferta warszawskiej firmy Marvipol Development, opiewająca na nieco ponad 31 mln złotych. Ma tam powstać budynek, który stanie się architektonicznym znakiem osiedla Nowe Żerniki.

Przetarg na sprzedaż nieruchomość przy alei Architektów (działki nr 50/6 i 51), przy zbiegu z ulicą Kosmonautów, odbył się 14 września, a cenę wywoławczą ustalono na 15 mln złotych. Wpłynęło 7 ofert. Złożyły je spółki: Develia, Dom Development Wrocław, Jakon Nowa, Hossanova, Na Sagaris, Archicom Marina i Marvipol Development.

Ostatecznie jako zwycięską wybrano propozycję firmy Marvipol Development opiewającą na 31 120 000 złotych. Warszawska spółka poinformowała o tym w raporcie bieżącym.

Zamierzeniem Emitenta jest zrealizowanie na nieruchomości inwestycji mieszkaniowej – informuje deweloper.

Teren, który poszedł pod młotek, to narożna działka na osiedlu Nowe Żerniki, sąsiadująca z linią tramwajową do Leśnicy. Zgodnie z zapowiedziami magistratu, planowany jest tu budynek na około 300 mieszkań, uzupełniony przez lokale usługowe.

Liczymy, że powstanie tam niezły projekt architektoniczny. Ten budynek to będzie wizytówka całego osiedla – podkreślał w 2020 roku Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa w magistracie, cytowany na stronie nowezerniki.pl.

W przyszłości w planach także kładka

Jak czytamy w ogłoszeniu przetargowym, koncepcja zagospodarowania terenu nieruchomości zakłada zaprojektowanie budynku wypełniającego cały narożnik działki 50/6 wg ustalonych linii zabudowy z wykorzystaniem maksymalnych dopuszczonych wysokości zabudowy – jako architektonicznego znaku osiedla Nowe Żerniki.

Od strony Alei Architektów należy zaprojektować obszerne przejście bramowe z prowadzącymi szerokimi schodami na poziom półpublicznej przestrzeni wnętrza kwartału. Kubaturę na działce nr 51 należy projektować do wysokości 5 – 5,5 m, a dach tej części budynku wykonać w formie użytkowego tarasu zamykającego pasaż Radinga i dostępnego od strony ulicy Kosmonautów – tłumaczą urzędnicy.

Jak wyjaśnia magistrat, budynek powinien być zaprojektowany w sposób umożliwiający wykonanie w przyszłości kładki pieszej ponad ul. Kosmonautów, wprowadzającej ruch na wykonany taras i dalej na pasaż.

Wejście na taras od strony pasażu szerokimi schodami półpodestowo połączonymi z półpubliczną przestrzenią wnętrza kwartału. Na działce nr 51 należy zostawić niezabudowany pas szerokości co najmniej 10 m umożliwiający komunikację pieszą z ul. Kosmonautów na poziomie terenu. Ponad tarasem oczekiwane jest zaprojektowanie nadwieszenia w formie szerokiej bramy wejściowej nad pasażem – dodają urzędnicy.

Zaznaczają, że w projekcie należy dążyć do jak największej integracji przestrzeni półpublicznych z użytkowanym zespołem budynków na sąsiedniej działce.