Choć zabiegi robotem Da Vinci we Wrocławiu wykonywane są od ponad 10 lat, dopiero od 1 kwietnia 2022 roku metoda ta będzie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Robot chirurgiczny wykorzystywany jest w leczeniu raka gruczołu krokowego.

Wrocław był polskim pionierem w wykorzystaniu operacji robotowych. Pierwszy tego typu zabieg został przeprowadzony w naszym mieście już ponad 10 lat temu z inicjatywy prof. Wojciecha Witkiewicza.

– Przez 12 lat zdobyliśmy doświadczenie, przedstawiliśmy najlepiej udokumentowane wskazania do leczenia techniką robotową, przeprowadziliśmy analizę finansową, z której wynika redukcja kosztów. Pozostawała tylko decyzja, którą podjął Minister Niedzielski. Cieszę się, że nie musieliśmy czekać na zmianę pokoleniową – komentuje prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, z którego inicjatywy robot Da Vinci trafił do Wrocławia. – W latach dziewięćdziesiątych jak wkraczała technika laparoskopową, to słyszałem dookoła: „Panie kolego, co to za operacja przez dziurkę od klucza” . A dzisiaj ta technika jest już w każdym szpitalu – dodaje profesor.

 Chirurgia z użyciem robota Da Vinci pozwala na przeprowadzanie zabiegów z niezwykłą precyzją, która niekiedy przekracza możliwości ludzkich rąk. Dodatkowo robot pozwala na lepszą obserwację pola operacyjnego. Wykonane w ten sposób operacje są zabiegami bezinwazyjnymi, a pacjent po operacji nie wymaga długiej rekonwalescencji.

W uruchomienie procesu refundacji zabiegów poza prof. Witkiewiczem zaangażowani byli samorządowcy z Dolnego Śląska.

– Z każdym rokiem unowocześniamy dolnośląską służbę zdrowia. Nowe szpitale, najlepsi specjaliści, ale także nowoczesny sprzęt jest dostępny dla wszystkich mieszkańców naszego regionu. Działający w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu Ośrodek Chirurgii Robotowej, umożliwia pacjentom leczenie z wykorzystaniem chirurgicznego robota Da Vinci. Po latach starań operacje te będą refundowane, czyli zwiększy się ich dostępność dla pacjentów – powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.