Komisja Europejska ogłosiła nominacje do nagród za zrównoważoną mobilność. Wśród nominowanych w dwóch kategoriach znalazł się Wrocław. – Mamy nadzieję, że dzisiejsze wyróżnienie będzie argumentem, by nie tylko planować, ale również działać w kierunku zrównoważonej mobilności – komentują aktywiści.

Stolica Dolnego Śląska została nominowana do Sustainable Mobility Awards w dwóch kategoriach: EUROPEANMOBILITYWEEK Awards 2019 i Award for Sustainable Urban Mobility Planning.

Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że Komisja Europejska doceniła naszą pracę nad zrównoważoną mobilnością. Znaleźliśmy się we wspaniałym gronie nominowanych – m.in. obok Kowna i Brukseli, a nasz plan został doceniony za holistyczne i innowacyjne podejście oraz współpracę z mieszkańcami – komentuje Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W kategorii EUROPEANMOBILITYWEEK Awards 2019 nagroda jest przyznawana za przygotowanie i przeprowadzenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Każdy z uczestników ubiegający się o nagrodę musiał w swojej kampanii zawrzeć trzy główne elementy: obchody ETZM, wskazać inwestycje przeprowadzone w 2019 roku, promujące alternatywne formy transportu i przygotować obchody Dnia Bez Samochodu.

Wrocław został doceniony za ciekawe i pouczające wydarzenia w czasie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności, kładące silny nacisk na bezpieczeństwo pieszych i cyklistów. Pozostałymi nominowanymi są Kruševac (Serbia) i Rethymno (Grecja) – informuje magistrat.

Urzędnicy wyliczają, że w kampanii udział wzięło 3135 uczestników z ponad 50 krajów (202 z Polski). Do nagrody aplikowało 127 uczestników z tego 77 gmin powyżej 50 000 mieszkańców (w tej kategorii został nominowany Wrocław).

Nagroda za planowanie zrównoważonej mobilności

Z kolei SUMP AWARD dla najlepszego Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej jest przyznawana przez Komisję Europejską od 2012 roku.

Celem nagrody jest wspieranie tworzenia i wdrażania Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej w Europie poprzez nagradzanie miast/regionów o wyróżniających się osiągnięciach. Tematycznie nagroda jest powiązana z ETZT – jest jego uzupełnieniem – tłumaczą urzędnicy.

W tej edycji do nagrody aplikowało 36 miast/regionów.

Do tej nagrody Wrocław został nominowany za zintegrowane, holistyczne i innowacyjne podejście do planowania zrównoważonej mobilności w silnej współpracy osiedlami i mieszkańcami. W gronie nominowanych Wrocław znalazł się obok Brukseli (Belgia) i Kowna (Litwa) – wyjaśniają w magistracie.

Ocenie podlegała m.in. treść samego dokumentu i jego innowacyjność w podejściu do bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w mieście, konsekwencja we wdrażaniu i planowaniu polityki zrównoważonej mobilności na przestrzeni lat, strategie rozwoju transportu pieszego i rowerowego i współpraca na rzecz tworzenia bezpiecznego miasta dla pieszych i rowerzystów.

Zwycięzców poznamy na finałowej gali, organizowanej przez Komisję Europejską w Brukseli 30 marca 2020 roku.

Dzień bez samochodu fot. UMW

Aktywiści: jest tu pewien haczyk

Do informacji o nominowaniu Wrocławia do nagród za zrównoważoną mobilność odnieśli się przedstawiciele Akcji Miasto, którzy na wstępie zaznaczają, że to świetna wiadomość.

Tłumaczą, że nasze miasto dostało dwa wyróżnienia. Pierwsze za organizację Europejskiego Tygodnia Mobilności, którego głównym elementem był piknik na placu Kościuszki, a jego częścią – tymczasowa instalacja przystanku wiedeńskiego pod Renomą. Drugie to wyróżnienie za Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, czyli dokument strategiczny o transporcie, który powstał w wyniku bardzo długich konsultacji społecznych.

Jako główny cel polityki transportowej przyjmuje ograniczenie udziału podróży autem do 30% w 2028 (z 41% w 2019) – wyliczają aktywiści.

I dodają, że jest tu jednak pewien haczyk.

Przystanek wiedeński przy Renomie poszedł w odstawkę, a odważnych zmian w kierunku ograniczenia ruchu aut specjalnie nie widać. Dobrym dowodem na to jest tematyka panelu obywatelskiego, gdzie raz jeszcze wracamy do tych samych pytań, które już były zadawane (mamy na myśli ograniczenie ruchu w centrum) – tłumaczą społecznicy.

Akcja Miasto przy tej okazji wystosowała apel do prezydenta Jacka Sutryka.

Panie Prezydencie! Mamy nadzieję, że dzisiejsze wyróżnienie będzie dla pana argumentem, by nie tylko planować, ale również działać w kierunku zrównoważonej mobilności. Jeśli zrobimy to dobrze, to na pewno też zostaniemy wyróżnieni jako miasto. Ale największym wyróżnieniem będzie poprawa jakości życia. Same plany nam tego jednak nie dadzą – zaznaczają aktywiści.