W najbliższych latach w stolicy Dolnego Śląska powstanie kilka imponujących wysokością inwestycji. Nieopodal placu Jana Pawła II planowany jest kompleks Quorum z najwyższym budynkiem o wysokości 140 metrów. Z kolei na zachodzie Wrocławia, w Porcie Popowice, stanie 80-metrowy obiekt. Trwa także budowa 14-piętrowego biurowca vis-a-vis Sky Tower.

Pod koniec września poznaliśmy szczegóły kompleksu Quorum, który przy ulicy Sikorskiego, tuż nad Odrą, wybuduje Cavatina Holding. Projekt zakłada budowę czterech budynków, w tym trzech o funkcji biurowej i jednego mieszkalnego. Najwyższy z obiektów ma mierzyć 140 metrów.

Będzie to pierwszy projekt mixed-use o takiej skali we Wrocławiu – zapowiadają przedstawiciele inwestora.

Wysokość budynków będzie zróżnicowana: od 4 do 35 kondygnacji. Na ostatniej kondygnacji najwyższej budowli zaplanowano taras widokowy.

W parterze obiektów od strony wschodniej, północnej i zachodniej znajdą się lokale usługowe. Na podium całego kompleksu, na poziomie czwartej kondygnacji zaprojektowano – dostępne dla wszystkich pracowników i mieszkańców – tarasy i zielone przestrzenie. Ponadto od południowej strony budynku D, po przeciwnej stronie ulicy, powstaną ogólnodostępne tereny zielone oraz deptak. W garażach przewidziano 1,5 tys. miejsc postojowych – zapowiada inwestor.

Bulwary nad rzeką mają stanowić strefę odpoczynku i rekreacji. Wzdłuż nich planowane są m.in. lokale usługowe, również o funkcjach gastronomicznych, z ogródkami z widokiem na Odrę. Realizacja kompleksu rozpocznie się w czwartym kwartale 2020 roku budową 24-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Znajdzie się w nim około 330 mieszkań.

Zgodnie z informacjami na stronie internetowej dewelopera, łączna powierzchnia najmu kompleksu Quorum wyniesie ponad 100 tys. metrów kwadratowych. Pierwsze trzy budynki (Quorum Office Park A, C i D) powinny być gotowe w 2022 roku, a największy obiekt (Quorum Office Park B o powierzchni prawie 50 tys. mkw.) w czwartym kwartale 2023 roku.

Wysokościowiec w Porcie Popowice

Niedawno rozstrzygnięto także konkurs na projekt wysokościowca, który stanie w Porcie Popowice w bezpośrednim sąsiedztwie basenu portowego. Zwyciężyła koncepcja autorstwa BBGK Architekci, wedle której budynek będzie składał się z trzech przesuniętych względem siebie brył, co pozwoli na jeszcze lepsze nasłonecznienie mieszkań w budynku.

– Dzięki temu zabiegowi większa liczba przyszłych mieszkańców będzie mogła również cieszyć się wyjątkowym widokiem na Odrę i miasto. Tym bardziej, że architekci zaproponowali również wykorzystanie przeszklonej elewacji kurtynowej, co jeszcze zwiększy widowiskowość panoramy, roztaczającej się z wysokich okien – tłumaczy inwestor – Vantage Development.

Wojciech Kotecki, wspólnik w BBGK Architekci, zaznacza, że konstrukcja budynku schowana jest w ścianach zewnętrznych oraz trzonach komunikacyjnych.

– Dlatego układy mieszkań będą w pełni elastyczne i adaptowalne. Dostosowanie przestrzeni mieszkania do potrzeb użytkowników i możliwość wprowadzenia późniejszych zmian to dla nas ważny aspekt, który sprawia, że budynek będzie dobrze działał zarówno dziś, jak i za kilkadziesiąt lat – mówi Wojciech Kotecki.

W założeniach architektów budynek ma nie tylko stać się ważnym elementem panoramy zachodniej części Wrocławia, ale także tworzyć aktywną przestrzeń, wypełnioną miejskim życiem. Sprzyjać temu ma nie tylko lokalizacja budynku przy porcie, ale również atrakcyjny projekt zieleni, który nawiązuje do sąsiadującego z obiektem Parku Popowickiego.

– Zieleń na placu pozwala na stworzenie przestrzeni dla różnych aktywności – znajdzie się tu amfiteatr, plac piknikowy, plac zabaw, plac fontann i mgły. Kawiarnie zlokalizowane w parterze budynku “O” będą miały swoje ogródki w oświetlonej południowym słońcem części placu – dodaje Wojciech Kotecki.

Realizacja budynku oraz przestrzeni wokół mariny zaplanowana jest na najbliższe lata. W kolejnych miesiącach deweloper opracuje ostateczne wizualizacje budynku „O” wraz z zagospodarowaną przestrzenią basenu portowego.

Wielka 27 vis-a-vis Sky Tower

Trwa już z kolei budowa biurowca Wielka 27, vis-a-vis Sky Tower, który będzie liczył 14 pięter. Całkowita powierzchnia najmu brutto przekroczy 10 tys. metrów kwadratowych – zdecydowaną większość zajmą biura, które uzupełni powierzchnia usługowa na parterze budynku. Powstanie także dwukondygnacyjny parking podziemny.

Szklana elewacja z pionowymi detalami doda lekkości strzelistej bryle budynku i doskonale doświetli powierzchnie najmu okalające centralnie zaprojektowany trzon komunikacyjny i sanitarny. Zewnętrzne ściany będą w całości przeszklone, z wysokimi od podłogi do sufitu, uchylnymi kwaterami okiennymi z podwójnym szkleniem niwelującym hałas dobiegający z ulicy – wyjaśnia deweloper.

Jak tłumaczy inwestor, powierzchnia biurowa na wszystkich piętrach zostanie wybudowana jako open-space, aby móc ją dowolnie zaaranżować zgodnie z potrzebami przyszłych najemców.

Układ kondygnacji oraz instalacje zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający podzielenie każdej kondygnacji na dwóch, trzech lub czterech najemców, dzięki czemu metraż biura może wynosić od 100 do 700 mkw. na piętrze. W ten sposób Wielka 27 jako jedna z nielicznych nowych inwestycji biurowych na rynku wrocławskim może odpowiedzieć na potrzeby najemców poszukujących biur o niewielkich metrażach, ale w dobrej lokalizacji i w wysokim standardzie – zapewnia i2 Development.

W wysokim na dwie kondygnacje holu wejściowym znajdzie się całodobowa recepcja. Jak zaznacza deweloper, hol będzie miał bezpośrednie połączenie z kawiarnią serwującą również śniadania i lunche dla najemców. Obiekt Wielka 27, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Chamielec Architekci, ma być gotowy w czwartym kwartale 2022 roku.


.