Srebro. Gorszy brat złota czy może niedoceniana alternatywa? Ludzie najczęściej dzielą się na tych, którzy srebro lekceważą oraz na tych, którzy są przekonani o jego gigantycznym potencjale. Historia pokazuje, że srebro potrafi zapewnić wzrosty, ale również – nie gorzej niż złoto – zabezpieczenie.

Cena srebra jest do pewnego stopnia skorelowana z ceną złota. A złoto jest z kolei doskonałą kontrą dla rynków finansowych i walut. Najczęściej jest tak, że gdy na świecie zaczyna dziać się gorzej, złoto wspierane popytem ze strony przestraszonych inwestorów, zaczyna piąć się w górę. Ale nie tylko – w wielu krajach istnieją bardzo bogate tradycje posiadania złota jako zabezpieczenia, ponieważ ten kruszec przez znaczną część historii ludzkości stanowił nośnik wartości, jakiego próżno szukać gdzieś indziej. Srebro podziela wiele z zalet złota – jest metalem szlachetnym, jest dobrem fizycznym, które nie jest uzależnione od systemów bankowych i informatycznych, ani od odstaw prądu. Srebro możemy schować do kieszeni i wyjść. Jest potrzebne w przemyśle, a jednocześnie jego zasoby w ziemi są ograniczone. 

Choć zatem jest tańsze od złota, wcale nie jest gorsze, a również całkiem nieźle sprawuje się jako forma lokowania kapitału na gorsze czasy, w dłuższej perspektywie. Dziś lokata przyniesie stratę. Zakupione dzisiaj srebro może zostać odsprzedane przez nas w dogodnym momencie, np. takim, że zyskamy parę groszy. Ktoś może powiedzieć – no dobrze, ale co, jeśli będę zmuszony sprzedać je wtedy, gdy cena nie będzie korzystna? Zważywszy na fakt, że podaż srebra jest ograniczona, a popyt jest stały, jego cena nigdy nie spadnie do zera. W dłuższej perspektywie będzie przynajmniej trzymała stały poziom. Jakie inne aktywo można trzymać latami, mogąc sprzedać w dowolnym momencie, nie obawiając się, że zbankrutuję? Podobnych aktywów jest niewiele. A i tak najlepsze praktyki mówią o tym, że swoje oszczędności należy dywersyfikować – wkładać do różnych koszyczków. Dlaczego jednym z nich nie mogłoby być srebro? 

W jakiej formie lokować w srebro?

Najpopularniejszym sposobem wejścia w posiadania srebra w celu ochrony finansowej są srebrne monety bulionowe. Bulionowe, czyli takie, których wartość opiera się wyłącznie na zawartym w nich kruszcu, nie na wartości kolekcjonerskiej. Cena tego rodzaju monet ustalana jest w oparciu o kursy giełdowe srebra. 

Najpopularniejsze, jednouncjowe (31,1 gramów) srebrne monety na dzień pisania tego artykułu kosztują około 130 złotych. Jest to więc wydatek, na który pozwolić sobie może raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące praktycznie każdy, kto osiąga przeciętne dochody. 

Zakup takich monet nie łączy się z żadnymi formalnościami. Można je zakupić dokładnie tak samo, jak kupujemy chleb. Jedyna różnica polega na tym, że musimy udać się do sklepu, w którym takie monety bulionowe są sprzedawane (znajdziemy takie punkty bez problemu w każdym większym mieście) lub dokonać zakupu przez internet. 

Sprzedaż monet również nie powinna sprawiać najmniejszych problemów. Przeważnie można je odsprzedać dokładnie w tym samym miejscu, którym je zakupiliśmy lub w innym punkcie zajmującym się sprzedażą lokacyjnego złota i srebra. 

Najpopularniejsze monety

W przypadku monet bulionowych (zwanych także lokacyjnymi) najważniejszą kwestią jest zawartość kruszcu. Najpopularniejsza gramatura to jedna uncja (31,1 gramów), choć dostępne są także monety mniejsze (np. 1/2 uncji) lub większe (2 uncje, 10 uncji, 1 kg, 5 kg). 

Innym ważnym czynnikiem jest rozpoznawalność monety. Niektóre są bardziej rozpoznawalne, inne mniej. W teorii nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale może się zdarzyć, że jeżeli zaopatrzymy się w jakieś zupełnie egzotyczne monety, przy próbie odsprzedaży możemy natrafić na handlarza, który będzie kręcił nosem. 

Chcąc uniknąć takich problemów, najlepiej jest postawić na ścisłą piątkę światka srebrnych monet bulionowych. Są to: Wiedeńscy Filharmonicy, Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Orzeł, Australijski Kangur oraz srebrny Krugerrand (Krugerrand to najpopularniejsza złota moneta na świecie, a od kilku lat na rynku funkcjonuje także jej srebrna wersja). Te monety powinniśmy bez problemu sprzedać na całym świecie, ale także w każdym podmiocie zajmującym się handlem złotem i srebrem w Polsce. 

Na rynku dostępne są także sztabki srebra o gramaturach od 1 uncji wzwyż. Są one również ciekawą alternatywą, chociaż w przypadku srebra monety wybierane są częściej z uwagi na walory estetyczne. W kwestii przechowywania, oba typy produktów są równie wygodne: sztabki zajmują niedużo miejsca, ale monety, popakowane w tuby po 20 lub 25 sztuk, również nie zajmują dużo miejsca. 

Czy warto zainteresować się srebrem?

Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie. Srebro posiada szereg zalet i przewag nad innymi formami lokowania środków. Najrozsądniejszą i najbardziej uniwersalną strategią wydaje się podzielenie swoich oszczędności i ulokowanie ich w różnych formach – część na bezpiecznej lokacie bankowej, część w gotówce, część być może w obligacjach, a część w czymś, co byłoby zupełnie niezależne od systemów bankowych i gospodarki np. w złocie czy srebrze. Tak skonstruowany portfel charakteryzować się będzie dużo większą odpornością na różnego rodzaju zawirowania niż portfel, w którym 100% środków ulokowana jest w jednym tylko typie aktywów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Goldenmark