W przyszły czwartek wrocławscy radni będą głosować nad nowym planem miejscowym dla rejonu ulicy Jaracza i mostu Warszawskiego, który dopuszcza budowę 55-metrowego obiektu mieszkalnego. Analogiczna dominanta wysokościowa stanie także po drugiej stronie ulicy Jedności Narodowej, na terenie dawnego Browaru Piastowskiego.

Na lutowej sesji Rady Miejskiej Wrocławia pod głosowanie trafi uchwała w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Stefana Jaracza i mostu Warszawskiego. Przypomnijmy, że chodzi o teren, na którym przez wiele lat działała stacja benzynowa, a teraz swoją inwestycję planuje tam firma deweloperska Triada-Dom.

Wniosek o zmianę obowiązującego planu złożył użytkownik wieczysty tego terenu w zakresie dopuszczenia apartamentów mieszkalnych na wszystkich kondygnacjach budynku, zwiększenia wysokości zabudowy do 55 metrów oraz zmiany lub doprecyzowania pozostałych zasad kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu – informują urzędnicy.

Zgodnie z informacjami na stronie internetowej dewelopera, projekt przy ulicy Jaracza 79 jest aktualnie „w przygotowaniu”.

Jest zgoda na budynek mieszkalny

Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i we wrześniu 2019 roku przystąpiono do sporządzenia nowego planu miejscowego. Dla terenu oznaczonego jako 1MW-U dopuszczono jako przeznaczenie terenu zabudowę mieszkaniową wielorodzinną wraz z pakietem usług. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały:

Aby w pełni wykorzystać potencjał miejsca – usytuowanie przy ważnych arteriach komunikacyjnych oraz ciągu spacerowym wzdłuż Odry, na dwóch pierwszych kondygnacjach budynku dopuszczono jedynie usługi – poza tymi, które były już dopuszczone w obowiązującym planie dodano kryte urządzenia sportowe, a także edukację. W analizie społecznej sporządzonej na potrzeby planu, wykazano, iż na obszarze tym wzrośnie zapotrzebowanie na obiekty opieki nad dzieckiem do lat 3, należy zatem zapewnić możliwość lokalizowania tego typu usług na osiedlu Ołbin. Ze względu na charakter terenu nie dopuszczono jednak szkół. Powyżej drugiej kondygnacji dopuszczono zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz zamieszkiwanie zbiorowe, a także wszystkie usługi. Ze względu na silne przekształcenie obszaru planu, nie dopuszczono ponownie możliwości realizacji stacji paliw i mimo iż ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zobowiązuje do uwzględnienia walorów ekonomicznych przestrzeni, które są tak samo ważne jak wymagania ładu przestrzennego, przeznaczenie to stoi w sprzeczności z nowym charakterem miejsca, który proponowany jest w nowym planie miejscowym.

Na całym obszarze wysokość zabudowy określono jako minimalną na poziomie 15 metrów, a jako maksymalną wysokość budynków dopuszczono 24 metry, z zastrzeżeniem, że w wydzieleniu wewnętrznym (A) maksymalna wysokość budynku może wynieść 55 metrów.

Jak wyjaśniają urzędnicy, dla pierwszej kondygnacji wydzielenia wewnętrznego (A) zawężono także dopuszczony zakres usług do handlu detalicznego małopowierzchniowego A, gastronomii, rozrywki, usług drobnych, obiektów upowszechniania kultury oraz pracowni artystycznych – tak, aby otworzyć plac wykreowany na powierzchni do specjalnego opracowania jako przestrzeń publiczną, która to – jak wykazuje analiza społeczna – jest pożądanym
elementem przestrzeni dla mieszkańców osiedla.

Druga dominanta stanie po drugiej stronie ulicy

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że dopuszczona zabudowa wraz z dominantą wysokościową tworzyć będą miejsce hierarchicznie ważne w przestrzeni jako punkt odniesienia nie tylko dla mieszkańców osiedla Ołbin, ale
także dla osób poruszających się od strony mostów Warszawskich.

Wraz z analogiczną dominantą wysokościową dopuszczoną po drugiej stronie ulicy Jedności Narodowej, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w rejonie Browaru Piastowskiego we Wrocławiu, dwa budynki 55-metrowe będą flankować wjazd do części śródmiejskiej Wrocławia przez Odrę od strony północno-wschodniej. W związku z tym ważne jest, aby budynek ten cechował się wysokimi walorami estetycznymi – stąd w planie obowiązek obudowy estetycznej na dachach budynków oraz szczególne wymagania architektoniczne dla elewacji, w tym obowiązek zakrycia urządzeń technicznych znajdujących się na niej – informuje magistrat.

Urzędnicy dodają, że od strony Kanału Miejskiego zapisano obowiązek tarasu widokowego, wyeksponowania bryły budynku, przeszklenia elewacji, a także zastosowania ogrodu wertykalnego.

Przypomnijmy, że ta druga dominanta, na terenie dawnego Browaru Piastowskiego, będzie elementem zakrojonej na szeroką skalę inwestycji prowadzonej przez firmę deweloperską Archicom. W kolejnym z etapów całego przedsięwzięcia tuż nad Odrą staną dwa apartamentowce, a wyższy będzie liczył 17 pięter.

– Słodownia będzie mierzyć około 55 metrów wysokości i razem z Wytwórnią Kawy, sąsiadującym z nią apartamentowcem, domknie przestrzeń kompleksu od strony mostów Warszawskich – zapowiadał Piotr Ludwiński, dyrektor sprzedaży w Archicom SA.

Na drugim piętrze nowego budynku znajdzie się zielony taras z przestrzenią na odpoczynek oraz na zabawę dla najmłodszych. Zakończenie budowy planowe jest na czerwiec 2023 roku.

Zdjęcie główne: Columba livia, fotopolska.eu