Pod Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego swoją działalność zainaugurował Cytobus, czyli mobilny punkt badań dla pań. Przykład Dolnoślązaczkom dały urzędniczki, które tłumnie brały udział w bezpłatnych badaniach. Teraz Cytobus ma dotrzeć do innych mieszkanek naszego regionu.

Cytobus to wspólny projekt Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Oba podmioty od dawna promują wśród Dolnoślązaków profilaktykę. Symbolicznie, 8 marca czyli w Dzień Kobiet, na dolnośląskie drogi wyjechał specjalny Cytobus, w którym panie za darmo będą mogły poddać się badaniu cytologicznemu, niezwykle ważnemu z punktu widzenia profilaktyki raka szyjki macicy.

Jako pierwsze z mobilnego punktu skorzystały pracownicy urzędu marszałkowskiego. – Na badania cytologiczne zgłosiło się aż 110 pań – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski, który cieszy się z tak dużego zainteresowania bezpłatnymi badaniami.

Teraz bus ma ruszyć w różne zakątki Dolnego Śląska. Głównym celem jest dotarcie i zachęcenie do badań kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie przechodziły badań w ramach programu przesiewowego. Panie, które zdecydują się na badanie w mobilnym punkcie, będą miały zapewniony komfort podobny, jak w gabinecie lekarskim. Na pokładzie pojazdu poza profesjonalnym fotelem ginekologicznym znalazła się wydzielona kabina higieny intymnej z bidetem i bieżącą wodą, gdzie pacjentka będzie mogła przygotować się do badania.

Autorzy kampanii przekonują, że odpowiednio szybkie zdiagnozowanie raka szyjki macicy pozwala na zwiększenie szan wyleczenia z choroby.

– Zdrowie to najwyższa wartość, a czas to kluczowy czynnik w wyścigu z rakiem. Nowotwór im szybciej wykryty, tym większe prawdopodobieństwo jego wyleczenia, a badania w ramach programów przesiewowych są gwarantem objęcia kompleksową opieką specjalistyczną – tłumaczy Paweł Zawadzki, wicedyrektor ds. rozwoju DCOPiH. – W przypadku podejrzenia nowotworu, każda kobieta zapraszana jest do skorzystania z etapu pogłębionego programu, a jeżeli obawy się potwierdzą, trafia od razu pod właściwą kompleksową opiekę onkologiczną – zapewnia.

Kobiety, u których cytologia wykaże nieprawidłowości, będą mogły liczyć na pogłębioną diagnostykę w 4 współpracujących w projekcie ośrodkach na Dolnym Śląsku:

  • Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu,
  • Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze,
  • Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy,
  • Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu.

W najbliższych dniach Cytobus ma odwiedzić Syców i Twardogórę. Wkrótce poznamy kolejne lokalizacje, w których stanie mobilny punkt. Panie, która są zainteresowane wykonaniem bezpłatnego badania, mogą zapisywać się na nie pod numerem 71 36 89 647 (czynne pn-pt, w godz. 9:00-14:00).