Od 1 kwietnia 2021 roku: wszystkie nowo narodzone we Wrocławiu dzieci otrzymają powiększoną Wyprawę Wrocławską. Chętni mogą również składać wnioski o przyznanie 500+ w wersji tradycyjnej.

Od 1 kwietnia w Wyprawce Wrocławskiej znajdzie się Cyfrowy Elementarz – unikatowe narzędzie, które ma uświadomić rodzicom, że o „higienę cyfrową” (czyli bezpieczne korzystanie z nowych technologii i z narzędzi komputerowych) należy dbać od samego początku życia dziecka.

Jak informuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, elementarz składa się z planszy edukacyjnej, do której dołączone zostały kolorowe magnesy (można je zarówno układać na planszy, jak i przyczepić np. do lodówki) oraz poradnika w formie tekstowej dla rodziców. W poradniku rodzice przeczytają nie tylko o tym, jak mogą wspierać swoje dziecko w bezpiecznym korzystaniu z nowych technologii, lecz także o tym, jak sami mogą wzmacniać swoje dobre nawyki pozwalające zachować „higienę cyfrową” osobom dorosłym. Całość ma bardzo atrakcyjną formę graficzną i została przygotowana tak, aby poprzez zabawę rodzice i dzieci wspólnie edukowali się w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego.

 – W Cyfrowym Elementarzu znajdują się informacje, które będą swego rodzaju nawigacją w pierwszych latach życia dzieci, o tym jak Internet może wpływać na życie maluchów. Dzięki tym wskazówkom rodzice będą w stanie chronić dzieci przed negatywnymi skutkami Internetu – mówi Magdalena Duszyńska, psycholożka.

Projekt powstawał w drodze konsultacji ekspertów z obszaru cyfryzacji WCRS z Magdaleną Duszyńską, która od lat prowadzi indywidualne porady oraz warsztaty z bezpieczeństwa w świecie cyfrowym (także z obszaru cyberprzemocy i cyberuzależnień) dla dzieci i młodzieży (od przedszkolaków, przez uczniów, studentów) oraz dla dorosłych, w tym dla rodziców i dla pedagogów.

Flagowy projekt Prezydenta

Od 2019 wszystkie urodzone we Wrocławiu dzieci otrzymują Wyprawę Wrocławską. Projekt ten został zainspirowany skandynawskim pomysłem witania dzieci na świecie. Głównym elementem wyprawki jest Wrocławski Informator Rodzinny, czyli kompendium, w którym rodzice znajdą wszelkie potrzebne informacje na temat wsparcia miasta, świadczeń rodzinnych, żłobków i klubów dziecięcych, miejsc rozwoju dla rodziców i wrocławskiej oferty kulturalnej. Ponad to śpioszki, maskotka w kształcie krasnala, kocyk, broszura “Na dobry początek” z kartą biblioteczną Miejskiej Biblioteki Publicznej, książeczka dla dzieci oraz list gratulacyjny od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Cieszymy się z każdego nowego wrocławianina i chcieliśmy w jakiś sposób uczcić jego narodziny. Nazwa “Wrocław” wpisana w akcie urodzenia sprawia, że więź z naszym miastem nigdy się nie zerwie. To pierwszy element budowania tożsamości wrocławskiejpodkreślał przy starcie projektu w 2019 roku, prezydent Jacek Sutryk.

Wyprawkę odbierają rodzice podczas rejestracji dziecka w USC lub w siedzibie WCRS (dla dzieci zarejestrowanych przez ePUAP bądź urodzonych poza Wrocławiem, a których rodzice płacą podatki w naszym mieście).

Nowe rozdanie 500+

Jednocześnie Miejskie Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina, że od 1 kwietnia wnioski o dofinansowanie 500+ można składać także osobiście. Zachęcają jednak do składania wniosków przez Internet. Od 1 lutego wnioski elektroniczne złożyło 52 tys. z 77 tysięcy rodzin uprawnionych do korzystania świadczenia.

Wnioski drogą elektroniczną można składać za pomocą Portalu Empatia oraz poprzez bankowość elektroniczną. Od 1 kwietnia chętni mogą składać wnioski o przyznanie 500+ również w wersji tradycyjnej, w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Namysłowskiej 8. Biuro jest czynne w dni robocze od 7:30 do 15:00 z wyjątkiem czwartków. W czwartki biuro jest czynne od 7:30 do 16:30.

Przypominamy wszystkim wrocławianom o konieczności złożenia nowego wniosku, ponieważ dotychczasowe świadczenie jest przyznane tylko do końca maja – mówi Andrzej Mańkowski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.– Pomimo tego, że od 1 kwietnia rozpoczynamy nabór wniosków w formie tradycyjnej w naszych Biurach Obsługi Klienta, zachęcamy do skorzystania najbezpieczniejszej i najszybszej drogi złożenia wniosku – formy elektronicznej. Można to zrobić przez portal Empatia, PUE ZUS i bankowość elektroniczną. Dotychczas, korzystając tylko z formy elektronicznej, przyjęliśmy 52 tysiące wniosków i wydaliśmy już 46 tysięcy rozstrzygnięć. Złożenie wniosku w ten sposób zagwarantuje Państwu szybkie załatwienie sprawy i zapewnienie ciągłości świadczenia w czerwcu, a przede wszystkim zagwarantuje bezpieczeństwo – dodaje Andrzej Mańkowski.

Termin wypłaty uzależniony od momentu złożenia wniosku

Jak informuje MOPS termin ustalenia prawa do świadczenia 500+ oraz jego wypłaty uzależniony jest od momentu złożenia wniosku. Im szybciej wniosek zostanie złożony, tym szybciej zostaną wypłacone pieniądze rodzicom i opiekunom, a tym samym zagwarantowana będzie ciągłość wypłaty świadczenia od czerwca 2021 r. Terminy załatwienia sprawy w zależności od daty złożenia dokumentów:
·        Od 1 lutego 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r. – wypłata świadczenia nastąpi do 30 czerwca 2021 r.
·        od 1 maja do 31 maja 2021 r. – wypłata świadczenia nastąpi do 31 lipca 2021 r.
·        od 1 czerwca do 30 czerwca 2021 r. – wypłata świadczenia nastąpi do 31 sierpnia 2021 r.
·        od 1 lipca do 31 lipca 2021 r. – wypłata świadczenia nastąpi do 30 września 2021 r. (ale już bez wyrównania za czerwiec)
·        od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2021 r. – wypłata świadczenia nastąpi do 31 października 2021 r. (ale już bez wyrównania za czerwiec i lipiec)

Program 500+ obejmuje we Wrocławiu ponad 107 tysięcy dzieci. Miejski Ośrodek Pomocy Spolecznej wypłaca 77 tysięcy rodzin 53,5 mln zł miesięcznie. W 2020 roku rodzice i opiekunowie prawni, którzy pobierali 500 plus na dzieci, nie musieli składać wniosków. W 2021 niezbędne jest złożenie nowego wniosku o 500+. Obecnie wszystkie rodziny, którym wypłacamy świadczenie 500+, będą otrzymywać je do 31 maja 2021 roku. Aby dalej korzystać ze wsparcia należy złożyć kolejny wniosek.