Dolnośląska Biblioteka Publiczna organizuje cykl proekologicznych warsztatów online z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Ziemi.

Dolnośląska Biblioteka Publiczna oprócz udostępniania bogatych zbiorów książek i czasopism proponuje wszystkim mieszkańcom Dolnego Śląska atrakcyjną ofertę kulturalną, skierowaną do dzieci, młodzieży i dorosłych.

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi i z tej okazji zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych przygotowany został cykl darmowych warsztatów o tematyce proekologicznej.

Rośliny Oczyszczające Powietrze

Na przełomie stycznia i lutego już dwa lata z rzędu Wrocław trafiał do niechlubnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata stworzonego przez portal IQAir AirVisual. Jak informują klimatolodzy Uniwersytetu Wrocławskiego – smog powróci do nas w najbardziej upalne dni.

Jednym z najprostszych sposobów na oczyszczenie powietrza w naszym domostwie jest odpowiedni dobór roślin doniczkowych. Wiele ich gatunków skutecznie pomaga w walce z zanieczyszczeniami powietrza. Podczas pierwszych warsztatów online kierowanych do indywidualnych odbiorców Filip Marek, znany szerzej jako Pan Kwiaciarz pokaże, jakie gatunki roślin doniczkowych warto posiadać w swoim najbliższym otoczeniu oraz jak zadbać o ich skuteczną pielęgnację.

Filip Marek jest ogrodnikiem, florystą oraz nauczycielem. Specjalizuje się w roślinnych scenografiach, aranżacjach wnętrz i nasadzeniach miejskich. Jest autorem cyklu spotkań wokół roślin „Akademia Miejskiego Ogrodnika” dla Strefy Kultury Wrocław oraz kuratorem wystaw o tematyce związanej z historią polskiej florystyki. W 2016 roku został nagrodzony tytułem „30 kreatywnych” w kategorii kultura/sztuka/dizajn.

Pierwsze z cyklu warsztaty odbędą się już dzisiaj, 19 kwietnia 2021 roku w godzinach 17:00 – 19:00. Wydarzenie online dostępne będzie pod TYM LINKIEM.

materiały Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej

Dieta dla planety. Podejmij wyzwanie

„Dieta dla planety. Podejmij wyzwanie” to drugie z tego cyklu warsztaty online, które poprowadzi dziennikarka, blogerka i autorka książek o tematyce zero waste Sylwia Majcher.
Podczas spotkania podejmowana będzie próba odpowiedzi na pytanie „Czy wiesz jaka jest najzdrowsza dieta świata?”

Z okazji Dnia Ziemi warto podjąć wyzwanie i ograniczyć bałagan, jaki zafundowaliśmy naszej Planecie. Razem z Sylwią Majcher, edukatorką ekologiczną, autorką książek poświęconych niemarnowaniu, zapraszamy do zrobienia porządków i wspólnego odchudzania. Dajmy Ziemi odetchnąć. W czasie warsztatów pojawią się kreatywne przepisy i pomysły na niemarnowanie – informują organizatorzy.

Dieta dla planety jest bardziej zielona? Sylwia Majcher opowie o odpowiedzialności za nasze jedzeniowe wybory. Pokaże również, jak odchudzić Ziemię z nadmiaru, jakim ją obarczyliśmy.

Drugie z cyklu warsztaty odbędą się we wtorek, 20 kwietnia 2021 roku w godzinach 17:00 – 19:00. Wydarzenie online dostępne będzie pod TYM LINKIEM.

materiały Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej

Bezpłatne warsztaty ekologiczne dla nauczycieli i edukatorów

Od 3 lipca 2021 roku wejdzie w życie tak zwana dyrektywa plastikowa, czyli dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Na początku zakaże obrotu dziesięcioma produktami plastikowymi jednorazowego użytku, jak m.in. kubki styropianowe, sztućce, słomki czy talerze z plastiku.

Podczas kolejnych warsztatów skierowanych do nauczycieli i edukatorów zatytułowanych „Radzę sobie z plastikiem” przedstawione zostaną propozycje zajęć i udostępnione materiały pomagające przeprowadzić własne zajęcia (w klasie i w nauczaniu zdalnym) dla szkół podstawowych, a wszystko zgodne z podstawą programową.

Zajęcia poprowadzi Sławomir Brzózek, edukator, ekspert w dziedzinie ekologii. Podczas warsztatów mowa będzie o tworzywach sztucznych – jakie są rodzaje tworzyw, jakie zastosowanie, ew. szkodliwość, oddziaływanie na zdrowie i życie, skutki ich stosowania, wpływ na środowisko, sposoby postępowania z odpadami z tworzyw sztucznych. Udział w warsztacie potwierdzony zostanie certyfikatem (w wersji pdf).

Warsztaty odbędą się 21 kwietnia 2021 r. w dwóch terminach do wyboru 12.00–13.30 lub 18.00–19.30.  
Wymagana jest wcześniejsza rejestracja: https://forms.gle/EG1eUMovfzy8MtT29

Jak być świadomym konsumentem

Na ostatni temat warsztatów „Jak być świadomym konsumentem” organizatorzy zapraszają grupy szkolne.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzą się m.in.:
– o co chodzi z zasadą zero waste,
– jakie są sposoby na ograniczenie ilości odpadów;
– jaki jest świadomy i odpowiedzialny konsument,
– jakie są oznaczenia na opakowaniach – na co zwracać uwagę,
– czym jest greenwashing i gdzie mamy z nim do czynienia,
– czym jest mikroplastik i gdzie go znajdziemy.

Rejestracji grup można dokonać poprzez adres email: amcorner@wbp.wroc.pl. Po zarejestrowaniu uczestnicy otrzymają potwierdzenie i link do wydarzenia w wiadomości zwrotnej.

Ostatni temat warsztatów podejmowany jest w dwóch terminach: 26 oraz 28 kwietnia.

materiały Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej