Mieszkanie Henryka Tomaszewskiego, atelier Stefana Arczyńskiego, gabinet profesora Deglera, pracownia Paszczodźwięków, a do tego wystawy czasowe, pokazy i warsztaty – otwarte w środę 29 marca Muzeum Teatru ma być miejscem, które przenosi zwiedzających w magiczny świat tej sztuki.

Fragment animacji na oknach sali arkadowej

mat. prasowe

Muzeum Teatru powstało w wyremontowanym, dawnym skrzydle południowym Pałacu Królewskiego przy placu Wolności 7a. To pierwsza tego typu placówka w Polsce, poświęcona teatrowi i posiadająca własną siedzibę, oraz jednocześnie siódmy oddział  Muzeum Miejskiego Wrocławia. Obiekt nosi imię Henryka Tomaszewskiego, mima, reżysera, a także założyciela i dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Jak tłumaczą urzędnicy, głównym celem muzeum jest prezentowanie i promowanie dorobku wrocławskiej sceny teatralnej, uważanej za jedną z najważniejszych w Europie, ze szczególnym naciskiem na przypomnienie postaci jej wybitnego twórcy – Henryka Tomaszewskiego. Idea stworzenia takiego miejsca powstała jeszcze za życia Tomaszewskiego i zyskała jego aprobatę.

Muzeum ma opowiadać o całym wrocławskim życiu teatralnym poprzez wystawy stałe i czasowe, rozbudowany i oryginalny program edukacyjny łączący zajęcia teoretyczne z praktycznymi, spotkania, pokazy i warsztaty, które w niekonwencjonalny sposób uchylą rąbka teatralnych tajemnic.

– Jednak przede wszystkim będzie to miejsce, w którym zwiedzającego od wejścia weźmie w posiadanie zaczarowany świat teatru -zapowiadają przedstawiciele obiektu.

Poza prezentacją historii wrocławskiej sceny teatralnej, szczególnie po 1945 roku, jedną z myśli przewodnich tej instytucji jest jej spersonalizowany charakter – opowiada ona historię przez pryzmat konkretnych ludzi i ich pracy.

Dlatego w ramach wystawy stałej odtworzono mieszkanie Henryka Tomaszewskiego, gabinet profesora Janusza Deglera z jego obszernym księgozbiorem literatury poświęconej teatrowi oraz atelier fotograficzne Stefana Arczyńskiego, dokumentalisty wrocławskiej sceny teatralnej. Ważnym elementem wystawy stałej jest również Pracownia Paszczodźwięków Mirosława Oczkosia – to miejsce, w którym goście muzeum poznają sposoby pracy głosem.

Mieszkanie, atelier, gabinet i pracownia

Mieszkanie Henryka Tomaszewskiego zaprojektowano jeszcze za życia Stefana Kaysera, mima WTP i – przez 30 lat – partnera Henryka Tomaszewskiego. Zbudowaną w trzech pomieszczeniach ekspozycję wypełniają przedmioty z legendarnej kolekcji Tomaszewskiego, w tym jego ukochane lalki oraz kostiumy i rekwizyty pozostałe po przedstawieniach Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Z kolei atelier Stefana Arczyńskiego jest miejscem przeznaczonym na czasowe wystawy fotograficzne poszerzone o multimedia i stanowiska do kwerend oraz prac nad zbiorami fotograficznymi muzeum. Na inauguracje działalności muzeum, w przestrzeni atelier prezentowana jest wystawa „Henryk Tomaszewski i jego zespół na fotografiach Stefana Arczyńskiego”.

W gabinecie prof. Janusza Deglera z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, znawcy sztuki teatralnej oraz twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, znajdziemy jego bogaty teatrologiczny księgozbiór. Tworzą go m.in. polskie i obce encyklopedie oraz słowniki teatralne, edycje źródeł, kompendia historii i teorii teatru, syntezy rodzajów teatru, opracowania dotyczące sztuki aktorskiej, scenografii i architektury teatralnej. Bibliotekę wzbogacają też almanachy, bibliografie oraz czasopisma teatralne, a także zbiory specjalne jak rekonstrukcje i zapisy przedstawień oraz programy teatralne.

Pracownia Paszczodźwięków doktora Mirosława Oczkosia to niewielkie stanowisko multimedialne, poświęcone dykcji. Przy specjalnie zaprojektowanym pulpicie można pobawić się łamańcami językowymi, sprawdzić swoją dykcję, posłuchać mistrzów mowy polskiej, a także – dzięki aplikacji – wysłać drogą elektroniczną autorską pocztówkę dźwiękową lub wrzucić nagranie na portale społecznościowe. Dr Oczkoś to jeden z najlepszych obecnie w Polsce nauczycieli dykcji, aktor, reżyser filmowy i telewizyjny.

Budynek przesiąknięty teatrem

W częściach komunikacyjnych budynku ulokowano elementy scenograficzne, wprowadzające zwiedzających w świat teatru – to garderoba teatralna z oryginalną toaletką Igora Przegrodzkiego, baletowe lustro, interaktywne stanowisko inspicjenta, sznurownia, witający gości arlekin czy ściany pełne słynnych teatralnych cytatów. Klatkę schodową zdobią plakaty z wrocławskich przedstawień teatralnych.

Obiekt ma  powierzchnię 1,3 tys. metrów kwadratowych. Przed szklanym wejściem stanęła rzeźba Głowa Orfeusza, według projektu wrocławskiego rzeźbiarza Theodora von Gosena, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku.

W muzeum organizowane będą również liczne wystawy czasowe. Na inaugurację działalności zaplanowano ekspozycję scenografii, autorstwa wykładowców i studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Muzeum jest czynne od środy do piątku w godz. 10–17, a w soboty i niedziele od godz. 10 do 18. Wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.