Zbigniew Horbowy – polski artysta, jeden z najwybitniejszych europejskich projektantów szkła, twórca własnej szkoły wzorniczej, pedagog. Artysta zmarł 17 czerwca 2019 roku Polanicy – Zdroju.
Pozostawił po sobie bogatą spuściznę, ślad kreatywności, przemyśleń i twórczych wizji. Każdy z nas może je odnaleźć oglądając wspaniałe szkła zaprojektowane przez Zbigniewa Horbowego, nie mające sobie równych nie tylko w polskim, ale również w światowym wzornictwie.
Wystawa z okazji przyznania profesorowi Zbigniewowi Horbowemu Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Dolnej Saksonii 2019 – Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz. Wystawa czynna od 17 sierpnia do 29 grudnia 2019. Wystawa płatna – bilety 15/10 PLN. Muzeum w Starym Ratuszu czynne jest od środy do soboty w godzinach 10.00 – 17.00 i w niedzielę od godz. 10.00 do 18.00
Na wystawie prezentowanych jest ponad 200 szkieł wykonanych według projektu Zbigniewa Horbowego w latach 60-90. Szczególnie zaakcentowane zostały kieliszki, którym artysta poświęcał wiele uwagi i które stały się jego projektowym „znakiem rozpoznawczym”. Szkła pochodzą z kolekcji Muzeum Miejskiego Wrocławia, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz ze zbiorów prywatnych.
Zbigniew Horbowy urodził się w 1935 roku w Łanczynie nad Prutem, niedaleko Kołomyi. W 1945 roku rodzina Horbowy osiedliła się w Kargowej na Ziemi Lubuskiej. W 1953 roku Zbigniew Horbowy rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta), gdzie zdecydował, że całą swoją karierę zawodową poświęci projektowaniu szkła. W 1959 roku obronił pracę dyplomową, która była pierwszym w historii szkła polskiego pełnym projektem zestawu szkieł stołowych. W tym samym roku rozpoczął pracę w Hucie Szkła Gospodarczego „Sudety” w Szczytnej Śląskiej koło Kłodzka. W 1974 roku z jego inicjatywy uruchomiona została Huta Szkła „Barbara” w Polanicy Zdroju, której objął kierownictwo artystyczne. Od 1978 roku pracował jako projektant w Hucie Szkła ZZG INCO we Wrocławiu. Ze śląskimi hutami współpracował przez 30 lat. W tym czasie dokonał swoistej rewolucji w myśleniu o szkle, doprowadzając do powstania ciekawych i pięknych szklanych form, ale produkowanych na masową skalę jako naczynia użytkowe. Od początku dużo eksperymentował ze szklaną materia i kolorem, szukając równowagi miedzy artystycznym wyrazem a funkcjonalnością. Naczynia zaprojektowane przez Zbigniewa Horbowego charakteryzują się oszczędną formą niemal pozbawioną zdobniczych dodatków, o subtelnych dymnych i ametystowych kolorach. Słynne zastawy stołowe, kieliszki oraz dzbany jego autorstwa do dziś zdobią wiele polskich domów oraz kolekcji muzealnych. Zbigniew Horbowy projektował również wielkoformatowe dekoracje architektoniczne (Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, Filharmonia Wrocławska), w tym witraże dla budowli świeckich i sakralnych oraz szkło o charakterze okolicznościowym.
W 1963 roku Zbigniew Horbowy został wykładowcą na Wydziale Ceramiki i Szkła na macierzystej uczelni, w późniejszych latach trzykrotnie był wybierany dziekanem swojego wydziału. W 1989 roku otrzymał tytuł profesorski, jako pierwszy projektant szkła w Polsce. W latach 1999 – 2005 pełnił funkcję rektora ASP we Wrocławiu. Jako projektant Zbigniew Horbowy był autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. W 1961 roku jego szkło użytkowe oraz artystyczne zaprezentowało Muzeum Śląskie (obecnie Muzeum Narodowe). Była to pierwsza indywidualna wystawa artysty – szklarza w powojennej Polsce.