Ofert na wynajem mieszkania jest wiele i cały czas dochodzą nowe. Jak jednak z nich wszystkich wybrać właśnie tę, która będzie najbardziej uczciwa i odpowiednia dla nas? Przygotowaliśmy kilka porad, które pozwolą znaleźć idealne lokum.

Wynajmując mieszkanie, trzeba najpierw ustalić, ile osób będzie tam mieszkać. Chodzi przede o optymalną ilość pokoi. Następnym krokiem jest lokalizacja. Ważne, żeby zastanowić się, co jest naszym priorytetem: nowoczesne osiedla i spokojna okolica (zazwyczaj na obrzeżach) czy centrum miasta, gdzie będziemy mieć wszędzie blisko, ale nieco głośniej. Trzeba ustalić odległość od pracy, szkoły, przeliczyć koszty paliwa i porównać z biletem komunikacji miejskiej, a także ilość zajęć w ciągu dnia. Jeżeli rzadko wychodzimy z domu, nie ma znaczenia, czy będziemy mieć łatwy dojazd do centrum, jednak jeżeli w ciągu dnia mamy mnóstwo zajęć i przemieszczamy się z jednego miejsca w drugie, to warto pokusić się o lokal bliżej centrum. Dobrze jest sprawdzić, czy informacja w stylu „blisko centrum” jest prawdziwa, bo dla każdego może to oznaczać coś innego. Oprócz odległości do wybranych przez nas miejsc trzeba również zwrócić uwagę na infrastrukturę wokół budynku: gdzie jest najbliższy sklep, apteka, przedszkole, żłobek, plac zabaw, park, kawiarnia itp

Typ budownictwa

Bardzo ważną kwestią jest też wybór typu budownictwa. To właśnie od tej decyzji będzie choćby zależeć wysokość rachunków. Podstawową kwestią jest sprawdzenie, czy budynek jest ocieplony, czy okna są szczelne, czy są plastikowe czy drewniane, w jaki sposób mieszkanie jest ogrzewane zimą i ile poprzedni lokatorzy wydawali na media w okresie grzewczym. To ma ogromne znaczenie zwłaszcza w kamienicach, które wyróżniają się dużymi pomieszczeniami, grubymi murami i wysokimi sufitami. Zazwyczaj trzeba się wtedy przygotować na wyższe rachunki za ogrzewanie. Trzeba się liczyć także z tym, że w kamienicy nie ma windy, więc wszelkie zakupy, walizki czy meble trzeba będzie wnosić o własnych siłach. Nowe mieszkania charakteryzują się sprawnie funkcjonującym systemem wentylacji, który zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Jednak przy zupełnie nowym budynku należy się liczyć z faktem, że mogą tam wciąż trwać remonty, co oznacza hałas.

Opis mieszkania

Na początku powinniśmy zwrócić uwagę, czy podana cena obejmuje wszystkie opłaty (czynsz, media, wynajem), czy nie. Przeglądając oferty mieszkaniowe, należy zwrócić uwagę zarówno na zdjęcia, jak i na opis. Najlepsze oferty to takie, które podają szczegółowe informacje dotyczące m.in.: średniej wysokości opłat za media, sprzętów AGD, umeblowania czy typu ogrzewania. Choć tanie mieszkania przyciągają wielu najemców, to jednak trzeba uważać na zbyt niską cenę, zwłaszcza niepasującą do standardu mieszkania. Może się okazać już w trakcie wynajmowania, że są pewne niedostatki, których na pierwszy rzut oka nie widać. Kiedy jednak znajdziemy już kilka odpowiadających nam ofert, to najważniejsze jest, aby umówić się na oglądanie. Już na etapie rozmowy telefonicznej warto spróbować poznać właściciela. Czy jest otwarty na ewentualne zmiany, które chcemy wprowadzić, czy jest tolerancyjny na zapraszanie gości, jaki ma stosunek do najemców. Jeżeli już po pierwszej rozmowie wiemy, że nie dogadamy się z właścicielem, to lepiej odpuścić sobie taką ofertę, bo w późniejszym czasie można mieć tylko nieprzyjemności. Nigdy nie decydujmy się na oglądanie mieszkania za wstępne uiszczenie opłaty: jest to próba oszustwa.

Oglądanie mieszkania

Dla własnego spokoju najlepiej sprawdzić każdy kąt. Jeśli mieszkanie nie jest aktualnie zamieszkane, to warto zajrzeć do każdej szafy, szuflady, spojrzeć za meble, sprawdzić, czy na ścianach nie ma pleśni, czy jest woda w kranach (lub czy nie ciekną), czy sprzęty AGD działają. Warto włączyć na chwilę kuchenkę, otworzyć lodówkę czy pralkę (sprawdzić, czy nie wydobywają się stamtąd nieprzyjemne zapachy). Warto też sprawdzić, czy mieszkanie jest czyste: zatłuszczone ściany w kuchni, osad na zlewie czy brudny piekarnik mogą w przyszłości sprawić wiele kłopotów. Jeżeli takie rzeczy nie zostały dokładnie umyte przed naszym przyjściem i gołym okiem widać, że nie jest to świeży, lecz zastany brud, to najprawdopodobniej właściciel już tego nie domyje i sami będziemy musieli walczyć ze sprzątaniem. Dobrze jest też otworzyć okna i i wyjrzeć, jak prezentuje się okolica na zewnątrz. Dodatkowo sprawdzić grzejniki, kontakty, zapytać, kiedy był ostatnio robiony remont. Upewnić się również, że w mieszkaniu nie znajdują się robaki lub pozostałości po insektach (jeżeli zauważymy oznaki, że były kiedyś robaki, możemy się spodziewać, że znowu tu wrócą). W trakcie oglądania najlepiej pytać o wszystko: lepiej być natrętnym, ale świadomym wszystkiego. Mieszkanie powinno być czyste i opróżnione z rzeczy należących do poprzednich lokatorów.

Negocjacje

Warto pamiętać, że jest to mieszkanie na wynajem, a to oznacza, że większość sprzętów czy mebli powinno być na wyposażeniu lokalu. Jeśli jednak czegoś brakuje, można poprosić właściciela o wstawienie brakujących rzeczy lub zasugerować niższą cenę. W jakich przypadkach można negocjować? Na przykład kiedy nie ma balkonu, co raczej w większości mieszkań jest już standardem, kiedy jeden z pokoi jest przechodni, piętro mieszkania (parter – większe ryzyko włamania, ostatnie – zimą na dachu może zalegać śnieg), bliskość zsypu na śmieci (większe prawdopodobieństwo robaków w mieszkaniu, nieprzyjemny zapach).

Podpisywanie umowy

Przy podpisywaniu umowy zapoznajmy się z ustawą o ochronie praw lokatorów i zwróćmy uwagę na każdy szczegół umowy. Dobrze jest od razu ustalić sposób płatności za mieszkanie oraz to, która ze stron będzie pokrywała koszty za zniszczenia lub naprawę. Umowa powinna być wydrukowana w dwóch identycznych egzemplarzach i każdy z nich powinny podpisać obie strony. W momencie przekazania kluczy najprawdopodobniej podpiszemy też protokół zdawczo-odbiorczy, w którym będą wymienione wszelkiego rodzaju sprzęty znajdujące się w mieszkaniu. Warto sprawdzić, czy wymienione elementy rzeczywiście znajdują się w mieszkaniu. Jeżeli wszystko jest w porządku, wystarczy tylko mieć nadzieję, że mieszkanie będzie na tyle spełniało nasze oczekiwania, iż zechcemy przedłużyć umowę wynajmu