Chociaż tych czternastu artystów na pozór dzieli w sztuce kilka pokoleń, jest również coś, co ich łączy. Wszyscy pewien okres swojego życia związali z Kotliną Jeleniogórską, tutaj mieszkali i tworzyli. Wystawa „Elewator sztuki” w Galerii Miejskiej we Wrocławiu odzwierciedla ich inspirację pięknem kulturowym tej krainy. Obrazy, rysunki, fotografie i rzeźby artystów można oglądać do 19 sierpnia, wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Od początków XX w. Kotlina Jeleniogórska zapisała w kartach swojej historii burzliwe wydarzenia historyczne. Zmieniały się ideologie, mody i kierunki artystyczne. Mimo to przez kolejne dziesięciolecia Kotlina Jeleniogórska pozostała miejscem, które wabiło artystów. Przedstawiciele sztuki chętnie i licznie tutaj osiadali, tworząc kolonie artystyczne.

Ważnym wyznacznikiem ich twórczości stało się przywiązanie do miejsca. Motywem przewodnim wystawy „Elewator sztuki” jest odwołanie do idei „ojkofilii”. To miłość domu i siedliska, czy też szerzej – regionu, kraju, cywilizacji, która zakłada relację z otoczeniem i wspólnotę bliską przyjaźni. ,,Elewator sztuki” prezentuje sztukę ciekawą i różnorodną, ale pokazuje też, jak wiele wspólnego mieli ze sobą artyści, którzy przez dekady mieszkali i tworzyli w Kotlinie Jeleniogórskiej.

 

Wystawa Elewator Sztuki Galeria Miejska we Wrocławiu

Paweł Trybalski „Uliczka w Marrakeszu”, 2012, azuryt, karton, 52×67 cm
(źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Elewator Sztuki Galeria Miejska we Wrocławiu

Stanisław Szumski, Bez tytułu, 2015, akryl na płótnie, 180×180 cm
(źródło: materiały prasowe organizatora)