To już szósta edycja Bruno Schulz. Festiwal (BSF) – międzynarodowego festiwalu sztuki i literatury będącego częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Tegoroczny program obfituje w spotkania z wyjątkowymi autorami, niezwyczajne koncerty, wykłady dla gimnazjalistów i licealistów. Wśród gości znajdą się m.in.: Mariusz Szczygieł, Wojciech Waglewski, Jacek Dukaj, Bronka Nowicka, Monika Sznajderman. Całość zwieńczy gala wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Na wszystkie imprezy – wstęp bezpłatny!

Bruno Schulz Festiwal 11 -21 października 2017

materiały prasowe BSF

Muzyka podczas BSF

Jednym z pierwszy wydarzeń BSF był wczorajszy czytany koncert Mariusza Szczygła i RES FACTUM. Zespół w składzie Nina Nu (wokal, cytra), Tadeusz Sudnik (elektronikalia), Marcin Krzyżanowski (wiolonczela elektryczna) zagrał dotychczas kilkanaście podobnych koncertów, interpretując wraz z autorami m.in. takie książki jak: Jutro narysujemy śmierć Wojciecha Tochmana czy Encyklopedia psychodelii Kamila Sipowicza. Wczoraj zaś usłyszeliśmy miniatury reporterskie Mariusza Szczygła z książki PROJEKT: PRAWDA. RES FACTUM to idea słowno-muzycznego spotkania sztuk, inspirowana średniowieczną techniką kompozytorską, gdzie głos podstawowy wyznaczał ruch głosów pozostałych. I należy pogratulować artystom pomysłu oraz wykonania – nie zawsze bowiem udaje się „na żywo” połączyć słowo mówione z muzyką w taki sposób, żeby z jednej strony odbiór był zrozumiany, a z drugiej był atrakcyjny.

Goście festiwalu

W piątek, 13. października w Klubie PROZA (Przejście Garncarskie 2), w ramach cyklu „Literatura pod napięciem”, odbędzie się natomiast spotkanie z Wojciechem Waglewskim, bohaterem biograficznego wywiadu rzeki Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe, które poprowadzi Wojciech Bonowicz, współautor książki. Z Bonowiczem artysta spotykał się przez ponad dziesięć lat, by rozmawiać o muzyce, podróżach, rodzinie, miłości, dołkach i życiu. Z rozmów powstał wielowymiarowy portret Waglewskiego, którego określa się mianem „antycelebryty”. Po spotkaniu lider Voo Voo wystąpi w duecie z Bartkiem Łęczycki (harmonijka ustna), a fragmentu ich wspólnego występu z 2009 roku oraz piosenki Nim Stanie Się Tak, Jak Gdyby Nigdy Nic, posłuchać można tutaj.
Ale to nie koniec literacko-muzycznych atrakcji, bowiem 16. października, również w Klubie PROZA, koncert zagrają Wojciech Brzoska (wokal), Łukasz Marciniak (gitara elektryczna) i Marcin Markiewicz (trąbka), a tego samego wieczora zespół M-3 w ramach spotkania z Marcinem Świetlickim dotyczącym książki Nieprzysiadalność. Autobiografia, której pisarz jest bohaterem.

 

materiały prasowe BSF

Gra miejska

Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji, tak i w tym roku organizatorzy kontynuują grę miejską. Tematem przewodnim piątej edycji były „Manekiny”, teraz hasłem jest „Testament”, a gra nawiązuje do zagadkowego świata stworzonego przez Brunona Schulza. Organizatorzy pytają w niej: co kryje ostatnia wola słynnego pisarza? Co było przyczyną jego śmierci i kto odziedziczy fortunę? W niedzielę, 15. października o godz. 12, będzie miało miejsce odczytanie testamentu, który kryje nie tylko nagrodę, lecz także pewien mroczny sekret. Na grę pełną zagadek i tajemnic, w której znalezienie właściwych przyjaciół będzie tak samo ważne, jak poznanie swoich wrogów, należy się zapisać, wysyłać e-mail: wroclawskie.gry.miejskie@gmail.com.

Inna perspektywa

Podczas BSF podjęty zostanie również problem uchodźczy. 18. października o godz. 19. odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Jeden dzień w Aleppo syryjskiego pisarza i dokumentalisty Ali Al-Ibrahima, który za swoją twórczość więziony był przez reżim Asada i Państwo Islamskie. A pół godziny później, pod hasłem „Więzień z Mosulu” – spotkanie z irackim poetą Umarem Abdul-Nasserem, pierwszym gościem Wrocławia w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy (ICORN). Współorganizatorem wydarzenia jest Wrocławski Dom Literatury. Zaś 19. października o godz. 17., w Klubie PROZA, nieco z innej perspektywy i nieco inaczej na kwestię tworzenia poza granicami Polski spojrzy Maciej Hen w rozmowie pt. „Emigrantki?” z Wiolettą Grzegorzewską i Magdaleną Parys, które na co dzień żyją i pracują za granicą.

„Angelus”

W bogatym programie (pełna treść tutaj), oprócz wyżej wspomnianych, znajduje się jeszcze wiele innych wydarzeń, m.in. „Lekcje pod klepsydrą” skierowane do uczniów gimnazjów i liceów czy „Turniej jednej prozy poetyckiej”, to jednak należy nie zapomnieć, że finałem Festiwalu jest gala wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. 20. października o godz. 19., we wrocławskiej Mediatece, będzie można spotkać się z nominowanymi: Filipem Florianem, Andrijem Lubką, Stanisławem Aleksandrem Nowakiem, Olegiem Pawłowem, Farukiem Šehiciem, Moniką Sznajderman i Andreą Tompą. Nagroda przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim i przeznaczona dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy w swoich pracach podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

„Festiwal studyjny”

W trakcie pierwszej edycji Ludwik Flaszen, współpracownik Jerzego Grotowskiego i współzałożyciel Teatru 13 Rzędów (później Teatru Laboratorium), nazwał BSF „festiwalem studyjnym”, a organizatorzy postawili sobie za cel: z jednej strony zapewnienie bardzo dużej frekwencji w czasie wydarzeń oraz różnych działań z pozoru nieprzystających do powagi tematu (gry miejskie, happeningi, murale, koncerty i cały szereg inicjatyw głównie z wykorzystaniem internetu), z drugiej zaś prezentowanie z głęboką refleksją i bezkompromisową powagą jak największej liczby rozmów o literaturze czy – szerzej – o kulturze i sztuce oraz skuteczne włączanie ich w społeczno-ideową tkankę Wrocławia.
To bez wątpienie wyjątkowy festiwal na kulturalnej mapie Polski, a szósta edycja potwierdza realizowanie powyższych założeń.