„Nowy Poczet władców Polskich. Świerzy kontra Matejko” to 49 wyjątkowych portretów władców Polski autorstwa prof. Waldemara Świerzego zestawionych z 42 rysunkami Jana Matejki. Tę barwną kolekcję można oglądać w Pałacu Królewskim od 8 sierpnia do 15 listopada 2017.

Pomysł na wystawę zainicjowany został w 2004 r. przez plastyka Andrzeja Pągowskiego – ucznia i przyjaciela prof. Świerzego. Kolekcja po raz pierwszy pojawiła się na Zamku Królewskim w Warszawie, następnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Dzisiaj można ją zobaczyć we Wrocławiu.

Waldemar Świerzy Królowa Jadwiga

Portret autorstwa Waldemara Świerzego

Królowie i książęta z krwi i kości

„W swym pomyśle chciałem, by Polacy mogli spojrzeć na królów i książęta jak na żywych ludzi z krwi i kości, jako postaci barwnych, pełnych emocji, ale też i słabości, nie sztywne postaci z pomników. Od samego początku miał to być pełny, kolorowy, autorski poczet swoich władców, galeria portretów namalowana współcześnie, w nowoczesnej formie plastycznej. Tylko prof. Waldemar Świerzy mógł podołać temu wyzwaniu” – wyjaśnia kurator wystawy Andrzej Pągowski, podczas konferencji prasowej w przeddzień otwarcia wystawy.

Waldemar Świerzy tworzył portrety polskich królów i książąt w latach 2004-13. Był jednym z najbardziej rozpoznawanych grafików w Polsce i na świecie, współtwórcą słynnej Polskiej Szkoły Plakatu i najwybitniejszym twórcą portretów Polaków w ostatnich latach, mającym w swoim dorobku portrety znanych aktorów i reżyserów, a także papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie Skłodowskiej oraz wspaniałą serię „Giganci Jazzu”. Był profesorem w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Zmarł w wieku 82 lat w 2013 r w Warszawie.

Waldemar Świerzy

Waldemar Świerzy

Nowy Poczet władców Polski – ostatnie dzieło Waldemara Świerzego

Waldemar Świerzy malował swój poczet przez dziesięć lat, z krótszymi i dłuższymi przerwami. Podczas nawrotów choroby, tracił wiarę, że uda mu się zakończyć projekt.
– Gdy zostały do namalowania jeszcze dwa ostatnie portrety, akurat musiałem wyjechać za granicę – mówi Andrzej Pągowski. – Gdy wróciłem, dowiedziałem się, że Waldek jest w szpitalu. Od tego momentu sprawy potoczyły się szybko. Badania, diagnoza… Ale właśnie w szpitalu powiedział mi, że poczet jest ukończony. Gdy okazało się, że Świerzy musi iść do szpitala, dokończył ostatnie dwa portrety i dopiero potem zgłosił się na oddział. To było nasze ostatnie spotkanie. Waldemar Świerzy zmarł 27 listopada 2013 r. Wiem, że bardzo się cieszył z zakończenia tej pracy. Opowiadał mi z detalami, jak stawiał końcowe kreski na portrecie Poniatowskiego. Umarł kilka dni po zakończeniu trwającego 10 lat projektu, po namalowaniu czterdziestego dziewiątego, ostatniego portretu władcy Polski – wspomina Pągowski.

Oprócz obrazów, na wystawie można zobaczyć także monety, banknoty, znaczki pocztowe i koperty wykorzystujące wizerunki władców Polski. Zaprezentowane są także eksponaty ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia, medale z wizerunkami władców J.F. Holzhaussera i J. Reichla, wizerunki książąt i królów Polski wg W.E. Radzikowskiego 
i litografie Pocztu Królów Polskich – zbiór portretów historycznych Jana Matejki z komentarzami historycznymi. Dodatkową atrakcją, towarzyszącą prezentacji, jest możliwość kupienia plakatów z całym pocztem oraz wydawnictwa albumowego znakomicie opracowanego merytorycznie przez Marka Klata.
Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia oraz magazynu i portalu Wroclife.

Godziny otwarcia wystawy „Nowy Poczet władców Polski”

Wystawa potrwa od 08.08 do 15.11.2017.

Czynna jest od wtorku do soboty, w godzinach 10.00 – 17.00 oraz w niedziele od 10.00 do 18.00.

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na:
http://www.nowypoczet.pl/
http://www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl/