Chciałbym, aby na Dworzec Świebodzki wróciły pociągi – podkreśla prezydent Wrocławia. Jak zapowiada Jacek Sutryk, wkrótce poznamy wypracowany wspólnie z urzędem marszałkowskim i PKP plan rewitalizacji tego terenu.

O przywróceniu ruchu kolejowego na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu mówi się już od wielu lat. Wciąż jednak te plany pozostają jedynie na papierze. Czy w najbliższej przyszłości to się zmieni? Taką wolę właśnie zadeklarował prezydent Jacek Sutryk, który w trakcie porannej audycji w Radiu Wrocław mówił m.in. o rozwoju kolei aglomeracyjnej.

– Poza działaniami, które już realizujemy, czyli poprawą komunikacji kolejowej od strony Jelcza Laskowic czy rewitalizacją linii do Sobótki, myślimy bardzo intensywnie o rewitalizacji Dworca Świebodzkiego, który z całą pewnością powinien mieć ponownie funkcję kolejową – tłumaczył Jacek Sutryk.

Prezydent naszego miasta zdecydowanie podkreślał, że powinny tam wrócić pociągi.

– Szczęśliwie tego samego zdania jest marszałek województwa i PKP. Rozmawiamy o tym, mam nadzieję, że wkrótce uda nam się przedstawić wspólny plan rewitalizacji tej przestrzeni i powrotu pociągów na Dworzec Świebodzki – dodał Sutryk.

fot. BRW

Nowe Śródmieście Świebodzkie

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wrocławski magistrat przedstawił koncepcję Nowego Śródmieścia Świebodzkiego. Zgodnie z wizją urzędników, w rejonie Dworca Świebodzkiego powstanie nowa dzielnica, przywracająca ten teren mieszkańcom.

– Obszar, który objęliśmy koncepcją i nazwaliśmy Nowym Śródmieściem Świebodzkim, to ponad 70 hektarów. Od wielu lat nie jest on adekwatnie zagospodarowany, to tereny poprzemysłowe i pokolejowe. A my chcielibyśmy przywrócić tam m.in. funkcję mieszkaniową. Nasza koncepcja czerpie pełnymi garściami m.in. z nowego Studium Wrocławia – mówił nam Przemysław Matyja z Biura Rozwoju Wrocławia.

Zgodnie z koncepcją, miałaby tam powstać nie tylko zabudowa usługowo-mieszkaniowa, ale też nowe tereny zielone, połączone z już istniejącym systemem zieleni, m.in. parkiem przy XVII LO czy Promenadą Staromiejską.

– Duży nacisk kładziemy też na system przestrzeni publicznych, z nowymi strefami ruchu pieszych czy rowerzystów – wyjaśniał Matyja.

Koncepcja zakłada także powstanie dwóch nowych ulic.

– Aleja Śródmieścia Południowego połączy okolice ulicy Tęczowej i Szpitalnej z placem Strzegomskim, a ulica Noworobotnicza będzie biec wzdłuż planowanej trasy tramwaju na Nowy Dwór, od placu Orląt Lwowskich na zachód. W rejonie Alei Śródmieścia Południowego planujemy też nowy plac – zapowiadał Przemysław Matyja.

Aleja Śródmieścia Południowego ma pokrywać się z planowanym wiele lat temu przebiegiem fragmentu Śródmiejskiej Trasy Południowej, czyli drogi, która wedle pierwotnej wizji urzędników miała prowadzić od placu Społecznego, m.in. przez ulicę Pułaskiego, Dyrekcyjną, Szczęśliwą i Szpitalną, aż do placu Strzegomskiego.

Urzędnicy, tworząc koncepcję, uwzględnili ewentualne przywrócenie ruchu pociągów na Dworzec Świebodzki. Planując Aleję Śródmieścia Południowego, na razie nie rozstrzygali, czy ma ona biec wiaduktem nad torami kolejowymi, czy też może to pociągi będą dojeżdżać do Świebodzkiego w zagłębieniu albo tunelem.