31 wypadków na kilometr – tyle zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Ten wynik dał AOW niechlubne miano najbardziej niebezpiecznej autostrady w kraju. Wśród dróg, gdzie często dochodzi do wypadków, znajdziemy też inne trasy w okolicach naszego miasta.

Specjaliści aplikacji Yanosik, biorąc pod uwagę statystyki zdarzeń zgłaszanych przez użytkowników systemu od stycznia do grudnia zeszłego roku, sprawdzili, które drogi w naszym kraju są najbardziej niebezpieczne. Pod lupę ekspertów trafiły drogi krajowe, ekspresowe i autostrady.

– Biorąc pod uwagę częstotliwość występowania wypadków na drogach stworzyliśmy mapy najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. System Yanosik umożliwia wysyłanie i odbieranie różnego rodzaju ostrzeżeń przez kierowców, w tym również zgłoszeń o kolizjach. Ich autentyczność weryfikowana jest przez kolejnych kierowców przejeżdżających przez dane miejsce, poprzez zatwierdzenie lub odrzucenie wcześniej dodanego komunikatu. W ten sposób jesteśmy w stanie określić lokalizacje, w jakich najczęściej dochodzi do wypadków – tłumaczy Julia Rachwalska z Yanosika.

Jak się okazało, najwięcej kolizji zgłoszono na drogach krajowych, następnie na autostradach, a najmniej na drogach ekspresowych. Jeśli jednak dane zostaną przedstawione w przeliczeniu na 1 km, wyniki analizy zmieniają się diametralnie.

W tym przypadku miano najbardziej niebezpiecznych dróg zyskały autostrady, gdzie kierowcy średnio zgłosili 15 kolizji na 1 km w skali niemal całego roku. Na drugim miejscu uplasowały się drogi ekspresowe z wynikiem 12 kolizji na 1 km. Co zaskakujące, najbardziej bezpieczne okazały się drogi krajowe: średnio 4 wypadki na 1 km.

– W Polsce jest znacznie więcej dróg krajowych niż autostrad. Dlatego też ogólna liczba kolizji bez przeliczenia na 1 km jest dużo większa na drogach krajowych niż na autostradach czy drogach ekspresowych. Przyjęliśmy więc wskaźnik, który pokaże nam miarodajne statystyki. Oprócz sprawdzenia, jaki rodzaj dróg jest najbardziej wypadkowy, wytypowaliśmy także konkretne odcinki tras, które są szczególnie niebezpieczne – zaznacza Julia Rachwalska.

AOW najbardziej niebezpieczną autostradą w Polsce

W pierwszej kolejności przeanalizowano liczbę zgłoszonych wypadków na wszystkich autostradach w Polsce. W tej kategorii dróg prym wiedzie autostrada A8, czyli Autostradowa Obwodnica Wrocławia. W zeszłym roku średnio doszło tam do 31 wypadków w przeliczeniu na 1 km.

Na drugim miejscu uplasowała się autostrada A1 (19 wypadków na 1 km), a następnie autostrada A2 (18 wypadków na 1 km) i A4 (10 wypadków na 1 km). Najbezpieczniejszą autostradą okazała się A18. Tam użytkownicy aplikacji odnotowali średnio 3 wypadki na jeden kilometr.

Eksperci sprawdzili też, które konkretne odcinki są szczególnie niebezpieczne. Autostrady zostały podzielone na segmenty odpowiadające obszarom gminnym. Wśród 10 odcinków, aż cztery zlokalizowane są we Wrocławiu i okolicach – oprócz wspomnianej AOW, to także trzy fragmenty A4 (przebiegające przez gminę Wrocław, Kąty Wrocławskie i Kobierzyce).

S8 do Łodzi i Warszawy względnie bezpieczna

Eksperci wytypowali także 10 dróg ekspresowych na terenie Polski, które odznaczały się największą liczbą wypadków w przeliczeniu na 1 km drogi. Najczęściej do kolizji dochodziło na S86 łączącej Katowice i Sosnowiec. Tam na 1 km drogi zgłoszonych zostało średnio 113 kolizji w ciągu niemal całego roku.

Na drugim miejscu uplasowała się droga ekspresowa S2 w okolicach Warszawy. Ponadto wśród najniebezpieczniejszych dróg ekspresowych znalazły się: S6, S79, S7, S74, S1, S12, S52 oraz – na ostatnim miejscu – „nasza” S8, którą możemy dojechać do Łodzi i Warszawy. 

Analogicznie jak w przypadku autostrad, sporządzono również listę odcinków newralgicznych na drogach ekspresowych, na których zgłoszono szczególnie dużą liczbę kolizji. Drogi ekspresowe zostały także podzielone na części odpowiadające obszarom gminnym. W tym gronie znalazł się fragment „ekspresówki” przebiegający przez gminę Kąty Wrocławskie.

DK 98 wśród najbardziej niebezpiecznych „krajówek”

Oprócz autostrad i dróg ekspresowych, eksperci szczegółowo przeanalizowali również drogi krajowe na terenie całej Polski. Spośród wszystkich tras wytypowanych zostało 10, które odznaczały się największą liczbą kolizji w skali kraju. Na drodze krajowej nr 86 odnotowano średnio 52 wypadki na 1 km, co zakwalifikowało ją na pierwsze miejsce niechlubnego rankingu. Z wynikiem 41 wypadków w przeliczeniu na 1 km drugie miejsce zajęła droga nr 97, a 27 kolizji na 1 km odnotowano na drodze krajowej nr 1, co dało jej 3 miejsce na liście.

Z kolei na czwartym miejscu, z wynikiem 24 wypadków na kilometr, znalazła się przebiegająca przez Wrocław droga krajowa nr 98, która zaczyna się na skrzyżowaniu alei Karkonoskiej i ulicy Wyścigowej, dalej biegnie przez centrum miasta (trasą starej DK 8) aż do Długołęki.


Jeśli chodzi najbardziej niebezpieczne odcinki na drogach krajowych, znajdziemy wśród nich wspomnianą wyżej, przebiegającą przez gminę Wrocław, drogę krajową numer 98.